Religioznawstwo: Języki, Narracje Mityczne i Neurobiologia Duchowości
Chcesz czytać święte teksty w oryginale – po grecku i hebrajsku – oraz zgłębiać naukowe podstawy religii i duchowości?
Interesuje Cię, jak mózg tworzy doświadczenia religijne lub jak różne kultury rozumieją sacrum?
Wybierz unikalny kierunek łączący religioznawstwo porównawcze, kognitywistykę i neurobiologię duchowości!
To studia dla tych, którzy chcą połączyć naukę starożytnych języków z nowoczesnymi badaniami nad religią, umysłem i społeczeństwem – zdobywając kompetencje cenione w nauce, medycynie, kulturze i biznesie!
To kierunek międzydyscyplinarny – zamiast wybierać osobno filologię klasyczną, teologię czy historię, zdobywasz wiedzę kompleksową: kognitywne ujęcie fenomenów duchowości, języki, teksty sakralne, filozofię religii i jej wpływ na współczesną cywilizację.
Studia Religioznawcze mają na celu wykształcenie absolwentów zorientowanych w procesach zachodzących w świecie religii dawnych i współczesnych. Zorientowanie to uwzględnia procesy zachodzące w przestrzeni kulturowej, historycznej, społecznej i psychicznej oraz wiedzę dotyczącą najważniejszych zjawisk zachodzących w obrębie poszczególnych tradycji religijnych.
To absolutnie fascynująca, ściśle antropocentryczna dziedzina nauki. Studenci zgłębiają wiedzę w zakresie religii, uczą się zagadnień z obszaru historii cywilizacji, teologii, zagadnień ze styku polityki i socjologii. Podejmują zagadnienia związane zarówno z wielkimi religiami monoteistycznymi, jak i narracjami etnicznymi, mitami i magią. Nabierają umiejętności, dzięki którym potrafią dokonywać samodzielnej i świadomej oceny roli religii w kulturze oraz jej wpływu na życie i społeczeństwo. Jednym słowem, osoba na tych studiach uczy się szerokiego spojrzenia na działanie społeczeństw i współczesnej cywilizacji, potrafi określić nie tylko skąd wzięły się różne trendy społeczne ale nawet przewidywać powstawanie nowych takich jak np. Dataizm.
ATUTY KIERUNKU
Czym wyróżnia się nasz kierunek?
-- Wyjątkowe kompetencje – łączysz znajomość języków biblijnych z naukowym badaniem duchowości. Rozumienie tekstów źródłowych (np. Biblia, Septuaginta, pisma filozoficzne) to klucz do badań nad współczesną narracją splatającą ze sobą wątki mityczne i współczesne doświadczenia zmienionej świadomości.
-- Praktyczne zastosowanie – wiedza o mechanizmach wiary przydaje się w terapii, reklamie, zarządzaniu różnicami kulturowymi. W dobie nasilającej się migracji i fundamentalizmów nacjonalistycznych i religijnych to cenne umiejętności z uwagi na bezpieczeństwo narodowe.
-- Badawczy wymiar – możesz uczestniczyć w międzyuczelnianych projektach z zakresu neuroteologii, antropologii religii i AI w analizie tekstów sakralnych.
-- Nauka o religii od strony mózgu i kultury
-- Języki starożytne w praktyce
Religioznawstwo porównawcze i języki antyczne
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
Religioznawcy pracują m.in. jako:
Co zyskujesz?
Wiedzę o neurobiologii wiary – unikalne połączenie nauk ścisłych i humanistyki.
Praktyczne umiejętności – od analizy danych po mediację międzykulturową.
Biegłość w grece i hebrajskim – klucz do źródeł cywilizacji.
Karierę w globalnym świecie – gdzie religia i nauka wciąż kształtują przyszłość.
Jeśli jesteś ciekawy, co łączy Jezusa z Nazaretu z Lukiem Skywalkerem i Frodo Bagginsem oraz co wspólnego ma Skibidi Toilet z narracją mityczną, wbijaj na formularz rekrutacyjny.
Zostań badaczem przeszłości, która wciąż kształtuje przyszłość!!!
Zostań Religioznawcą!!! Trudne decyzje rodzą dobre opowieści!
Czekamy na Ciebie.
Kryteria kwalifikacyjne konkurs świadectw dojrzałości 1,2,3,4,5,6) |
|
przedmiot |
mnożnik przedmiotu |
język polski |
0,25 |
język obcy |
0,25 |
dwa przedmioty do wyboru spośród: historia, geografia, matematyka, WOS, filozofia, język kaszubski |
0,25 |
|