ATUTY KIERUNKU
Na kierunku politologia zdobywa się wiedzę o charakterze interdyscyplinarnym, której centrum zainteresowań stanowi polityka. Studia te uczą postrzegania rzeczywistości politycznej – rozumienia zjawisk i procesów politycznych w skali lokalnej i globalnej, jednocześnie wykorzystując wiedzę socjologiczną, psychologiczną, prawniczą i ekonomiczną. Studia pozwalają na ukształtowanie zdolności analizowania i oceniania relacji i zalezności zachodzacych między instytucjami państwowymi, politycznymi, organizacjami różnego szczebla oraz jednostkami ludzkimi i społeczeństwami.
Wyboru specjalizacji dokonuje się po pierwszym semestrze studiów. Od roku akademickiego 2020/2021, w związku ze zmianą programu studiów obok cieszącej się dużą popularnością specjalności ustrojowo-samorządowej wprowadzono dwie nowe: międzynarodowe stosunki polityczne i studia regionalne i komunikowanie polityczne. Zgodnie z Zarządzeniem nr 98/R/21 Rektora Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 6 lipca 2021 roku w sprawie liczebności grup studenckich liczba uruchamianych specjalności zależna jest od liczebności grupy studiujących na danym roku.
Studia na kierunku politologia prowadzone są na pierwszym stopniu jako 3-letnie studia licencjackie w trybie studiów stacjonarnych podczas których realizuje się 120 godzin praktyk. Część przedmiotów może być realizowana w języku obcym.
Więcej informacji znaleźć można na stronie Instytutu Politologii
Dzięki interdyscyplinarności kierunku Absolwent/Absolwentka posiadają wiedzę niezbędną do podjęcia pracy w administracji publicznej – rządowej, samorządowej oraz organizacjach pozarządowych. Będą kompetentnymi pracownikami placówek instytucji i organizacji międzynarodowych, instytucjach o charakterze społecznym, gospodarczym i oświatowym, sprawdzą się jako eksperci i ekspertki, pracownicy ośrodków badawczych, mediów. Absolwentki i Absolwenci kierunku, decydując się na karierę polityczną, pełnią odpowiedzialne funkcje na szczeblu lokalnym (np. uczestnicząc w pracach rad róznego stopnia), krajwym (posłanki i posłowie, panie senstor i senatorowie) i międzynarodowego (europosłanki i europosłowie). Pracują w mediach, także jako specjalistki i specjaliści ds. marketingu (np. kierują kampaniami wyborczymi), w działach public relations.
Wielowątkowość i elastyczność zdobywanej wiedzy pozwalają na znalezienie pracy w różnych zawodach oraz szybkie dopasowanie się do wymagań rynku pracy.
Kryteria kwalifikacyjne 7) konkurs świadectw dojrzałości 1,2,3,4,5,6) |
|
przedmiot |
mnożnik przedmiotu |
język polski lub język obcy |
0,5 |
jeden przedmiot do wyboru spośród: drugi język obcy, biologia, chemia, filozofia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, historia, historia sztuki, matematyka, WOS |
0,5 |
Uwaga: Rekrutacja przeprowadzana jest na kierunek. Wybór specjalności następuje na pierwszym roku studiów, jednak warunkiem utworzenia grupy realizującej daną specjalność jest liczebność grup zgodna z Zarządzeniem Rektora UG dotyczącym liczebności grup. |
Limit przyjęć zostanie podany po zatwierdzeniu przez Senat.