Studia na kierunku Psychologia wyposażają absolwenta w nowoczesną wiedzę psychologiczną, która pozwoli mu podjąć pracę w charakterze psychologa i/lub wybrać rodzaj dalszego kształcenia w zakresie psychologii stosowanej. Absolwent psychologii zna i rozumie podstawowe mechanizmy rządzące zachowaniami ludzi - jednostek i grup społecznych oraz jednostkowe i społeczne determinanty tych zachowań; rozróżnia psychologiczną wiedzę naukową od potocznej; zna i rozumie podstawowe teorie psychologiczne i umie je zastosować do wyjaśniania zachowań ludzi i/ lub procesów psychologicznych – wie jakie prawidłowości rządzą tymi zachowaniami; potrafi przewidywać zachowania ludzi w określonych sytuacjach psychologicznych; posiada niezbędną wiedzę o prawidłowościach rozwoju człowieka; wie jakie mechanizmy rządzą zmianami zachowania; posiada wystarczającą wiedzę o zachowaniu w sytuacjach trudnych, kryzysowych i traumatycznych; posiada podstawową wiedzę w zakresie interwencji psychologicznej; wie, że wnioskowanie o zachowaniach innych ludzi musi być poprzedzone rzetelnymi badaniami psychologicznymi; umie wykonać takie badania, zaprojektować je lub odwołać się do już istniejących; umie sprawozdać wyniki swoich badań; zna kodeks etyczny psychologa i stosuje jego zasady [m.in. respektuje prawa drugiego człowieka do prywatności, poufności, samostanowienia i autonomii]; ma świadomość swego systemu wartości, przekonań, potrzeb i ograniczeń – wie, jaki jest ich wpływ na wykonywaną przez siebie pracę.
Studia prowadzone są w języku polskim, jednak już od pierwszych lat podnosimy kwalifikacje językowe (w tym w zakresie języka specjalistycznego) naszych Studentek i Studentów poprzez takie przedmioty jak lektoraty z j. angielskiego oraz Introdution to Psychology. Umożliwia to m.in. przygotowanie się do ewentualnej wymiany studenckiej w ramach programu Erasmus+. Od trzeciego roku studiów realizowane są w j. angielskim przedmioty specjalnościowe (w tym obligatoryjne), co pozwala nie tylko poszerzyć zasób słownictwa, ale także zapewnia dodatkowe umiejętności.
W ramach studiów niestacjonarnych na kierunku Psychologia student/ka może wybrać ścieżki specjalizacyjne, które są realizowane od trzeciego roku studiów: Psychologia Kliniczna, Psychologia Dzieci i Młodzieży, Psychologia Organizacji, Zarządzania i Marketingu oraz Psychologia Sądowa i Zagrożeń Społecznych.
Kryteria kwalifikacyjne konkurs świadectw dojrzałości 1,2,3,4,5,6) |
|
przedmiot |
mnożnik przedmiotu |
język polski |
0,3 |
język obcy |
0,3 |
dwa przedmioty do wyboru spośród: biologia, chemia, filozofia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, historia, matematyka, WOS, drugi język obcy, psychologia |
0,2 |
Uwaga: Kandydaci posiadający dyplom magistra innego kierunku mają możliwość, po pierwszym roku studiów, ubiegać się o indywidualny tok studiów, pozwalający skrócić czas realizacji studiów poniżej 10 semestrów. |