ATUTY KIERUNKU
Praca socjalna jest jednym z najbardziej interdyscyplinarnych kierunków studiów (łączy elementy: pedagogiki, psychologii, socjologii, ekonomii, filozofii i prawa). Podczas studiów poznaje się specyfikę problemów społecznych i sposoby pracy pomocowej z osobami i grupami (w tym rodzinami i społecznościami lokalnymi), które ich doświadczają. Studentki i studenci przygotowują się do ich rozwiązywania oraz walki z konsekwencjami biedy, marginalizacji i wykluczenia społecznego (ze względu na wiek, płeć czy pochodzenie), bezdomności, niepełnosprawności, przemocy, uzależnień oraz nadużywania alkoholu czy substancji psychoaktywnych, in.
Studenci kierunku praca socjalna zdobywają i rozwijają umiejętności interpersonalne, krytycznego i refleksyjnego myślenia, diagnozowania środowiska, inicjowania działań pomocowych i interwencji społecznych, pracy ze społecznością lokalną i innymi instytucjami pomocowymi.
Program studiów został pomyślany w taki sposób, by studenci nabytą wiedzę teoretyczną mogli sprawdzić w praktycznym działaniu. Dlatego też część zajęć prowadzona jest przez praktyków – trójmiejskich specjalistów działających w obszarze pomocy i integracji społecznej.
Absolwenci i absolwentki kierunku praca socjalna nabywają uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, zgodnie z wymogami Ustawy o pomocy społecznej dotyczącymi kwalifikacji do tego zawodu. Tylko studia na kierunku praca socjalna nadają kwalifikacje do wykonywania zawodu pracownika socjalnego. Żadne inne studia nie upoważniają bezpośrednio do zatrudnienia w ramach tej profesji.
Pracownicy socjalni zatrudniani są w:
Ponadto absolwenci pracy socjalnej mogą zostać zatrudnieni jako:
Studenci studiów I stopnia studiów na kierunku praca socjalna mają do wyboru dwie specjalności, które mają dodatkowo wyposażyć absolwenta w kompetencje i umiejętności pracy z wybraną przez siebie grupą docelową:
Asystentura rodzin - zatrudnienie jako pracownicy socjalni z rodzinami z problemami, jako asystenci rodzin, czy doradcy życiowi, zajmujący się pedagogizacją rodziców; absolwenci posiadają kompetencje i umiejętności związane ze wsparciem rodziny (organizowaniem czasu, budżetu, kompetencjami rodzicielskimi, komunikacyjnymi, wiedzą z zakresu rozwoju dziecka itd.); zadania te realizują ośrodki pomocy społecznej, powiatowe centra pomocy rodzinie, organizacje pozarządowe; możliwe jest także samozatrudnienie w ramach agencji socjalnych.
Asystent seniora - zatrudnienie do pracy z seniorami w domach pomocy społecznej, domach dziennego pobytu, klubach seniora, organizacjach pozarządowych, gminach w ramach programu aktywizacji seniorów; podmiotach prywatnych realizujących zadanie aktywizowania i wspierania seniorów w miejscu zamieszkania lub w formach instytucjonalnych; absolwenci posiadają wiedzę i umiejętności związane z procesem starzenia się, specyfiką zaspokajania potrzeb seniorów na bazie szerokiej diagnostyki, pracą aktywizującymi metodami, form spędzania czasu wolnego przez seniorów, opieką i pielęgnacją seniora.
Kryteria kwalifikacyjne konkurs świadectw dojrzałości 1,2,3,4,5,6) |
|
przedmiot |
mnożnik przedmiotu |
język polski |
0,4 |
język obcy |
0,2 |
dwa przedmioty do wyboru spośród: biologia, chemia, filozofia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, historia, historia sztuki, drugi język obcy, matematyka, WOS |
0,2 |
|
Limit przyjęć zostanie podany po zatwierdzeniu przez Senat.