Kulturoznawstwo jest kierunkiem dla ludzi ciekawych świata, pragnących zdobywać wiedzę i umiejętności praktyczne umożliwiające pełniejsze uczestnictwo w kulturze i rozumienie składających się na nią zjawisk. Kadra dydaktyczna jest otwarta i interdyscyplinarna. Są w niej badacze: komiksu, kultur tubylczych, obozów koncentracyjnych, współczesnej filozofii, graffiti, rocka, popkultury, miasta i filmów. Współpracujemy z uczelniami w Preston (Wielka Brytania), Rydze (Łotwa) i Poczdamie (Niemcy), a nasi studenci biorą aktywny udział w badaniach naukowych i animowaniu kultury w ramach działającego przy kierunku studenckiego koła naukowego Mozaika. Studenci mają możliwość wyboru jednej z dwóch specjalności: Animacji kultury, Krytyki i popularyzacji kultury oraz Kultura mediów elektronicznych i redakcja stron internetowych.
Jako kulturoznawca możesz pracować w instytucjach kultury, mediach, organizacjach zajmujących się kreowaniem kultury czy prowadzić działalność kulturową poprzez Internet. Możesz być animatorem kultury, krytykiem, muzealnikiem, dziennikarzem, specjalistą od promocji i public relations. Na kulturoznawstwie zdobędziesz też konkretny zawód, wybierając jedną z dwóch specjalności:
Animacja kultury
Specjalność Animacja kultury została utworzona z myślą o osobach wiążących swą przyszłość z zawodem organizatora wydarzeń o charakterze kulturalno-artystycznym oraz animatora czasu wolnego w grupach o zróżnicowanym przedziale wiekowym. Wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne umożliwiające podjęcie pracy w każdej instytucji kulturalnej studenci zdobywają pod kierunkiem specjalistów w dziedzinie animacji i upowszechniania kultury – zarówno teoretyków, jak i praktyków. Zajęcia kursowe obejmują szeroką tematykę dotyczącą m.in.: zarządzania projektem na wszystkich etapach jego realizacji, projektowania sytuacji twórczych, sposobów promowania inicjatyw kulturalnych, animacji społeczności i środowisk lokalnych oraz kwestii związanych z polityką kulturalną. Podczas zajęć warsztatowych studenci mają możliwość przygotowania własnych, autorskich projektów i wydarzenia stanowiącego wyraz wspólnej, grupowej pracy.
Krytyka i popularyzacja kultury
Specjalność Krytyka i popularyzacja kultury skierowana jest do osób zainteresowanych krytyką sztuki, popularyzacją i edukacją kulturalną oraz działalnością w sektorze muzealno-wystawienniczym bądź na rynku wydawniczym. Prowadzone przez doświadczonych specjalistów zajęcia mają dwojaki charakter – rozszerzają wiedzę z zakresu podstawowych dyscyplin artystycznych (film, sztuki plastyczne, teatr, muzyka) oraz służą nabyciu ściśle praktycznych umiejętności z zakresu warsztatu recenzenta i popularyzatora kultury, a także kuratora czy redaktora prowadzącego. Zajęcia teoretyczno-warsztatowe dotyczą m.in.: kanonu filmowego i kina popularnego, krytyki filmowej, teatralnej i muzycznej, sztuki wystawienniczej i kierowania procesem wydawniczym. W ramach projektu kuratorskiego studenci mają także możliwość realizacji indywidualnego projektu w formie wystawy, przeglądu filmów czy akcji popularyzującej jakieś zjawisko kulturalne.Kultura mediów elektronicznych i redakcja stron internetowych
Specjalność kształci osoby posiadające umiejętności redagowania, obsługi i popularyzacji serwisów oraz portali społecznościowych, a także kreowania witryn internetowych w języku polskim i obcym. Student posiada wiedzę z zakresu kwestii prawnych i estetyki mediów elektronicznych, a także netykiety; orientuje się w kwestii zagrożeń, jakie niosą ze sobą współczesne media elektroniczne. Absolwent jest także obyty w kwestiach związanych z podstawami edycji materiałów audiowizualnych, tworzenia gier oraz badania kultury Internetu.
Kryteria kwalifikacyjne konkurs świadectw dojrzałości 1,2,3,4,5,6) |
|
przedmiot |
mnożnik przedmiotu |
język polski |
0,4 |
język obcy nowożytny |
0,4 |
jeden przedmiot do wyboru spośród: język kaszubski, historia, historia sztuki, WOS, filozofia, historia muzyki, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, informatyka, fizyka/fizyka i astronomia, chemia, biologia, geografia |
0,2 |
|