Krajoznawstwo i turystyka historyczna jest kierunkiem unikatowym, łączącym elementy nauk historycznych, przyrodniczych i ekonomicznych. Wyposaża on absolwenta w szeroką wiedzę i umiejętności o charakterze interdyscyplinarnym. Z jednej strony – w wiedzę z zakresu historii, historii sztuki, archeologii, geografii, czyli szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego, z drugiej – w podstawowe kompetencje z zakresu ekonomii i zarządzania.
Prowadzący stosują najróżniejsze formy pracy ze studentami, mają one charakter grupowych i indywidualnych projektów, ćwiczeń praktycznych itd.
Program studiów drugiego stopnia zakłada zapoznanie studenta z historią i kulturą poszczególnych regionów świata, takich jak Skandynawia, Europa Środkowo-Wschodnia, Rosja i Bliski Wschód i wybrane kraje Europy Zachodniej, takie jak Francja i Włochy, znane ze swojej atrakcyjności turystycznej.
Nacisk został położony na przedmioty z obszaru nauk o przyrodzie oraz przedmioty dostarczające wiedzy na temat zarządzania organizacją turystyczną.
Program studiów uzupełniają lektoraty języka angielskiego oraz drugiego języka obcego, a także praktyki zawodowe.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
Celem krajoznawstwa i turystyki historycznej jest przygotowanie absolwenta do pracy w obszarze:
organizatora, przewodnika i promotora turystycznego
zatrudnienie w przedsiębiorstwach
agencje krajowe i zagraniczne działające na rynku usług turystycznych na terenie Polski, jak i za granicą
prowadzenie własnej działalności gospodarczej (o profilu turystycznym)
praca w biurze podróży, agencji turystycznej
zatrudnienie w ośrodku turystyczno-rekreacyjnym, centrach doradztwa