ATUTY KIERUNKU
Studia te adresowane są zwłaszcza do osób interesujących się problematyką międzynarodową ze szczególnym uwzględnieniem szeroko pojętych stosunków dyplomatycznych i konsularnych. Program studiów uwzględnia zarówno aspekty dyplomacji publicznej, jak i społecznej, paradyplomacji, umiejscawiając je w zróżnicowanych uwarunkowaniach geopolitycznych i kulturowych współczesnego świata.
Cykle kształcenia rozpoczęte w poprzednich latach umożliwiały wybór ścieżki specjalizacyjnej. Ścieżka specjalizacyjna dyplomacja publiczna adresowana była do osób, które zamierzały zdobyć wykształcenie niezbędne do pracy w placówkach służby publicznej. Ścieżka specjalizacyjna dyplomacja społeczna skierowana była do osób zainteresowanych podjęciem pracy w instytucjach administracji państwowej różnego szczebla i tych, które wiązały przyszłość z pracą polegającą na nawiązywaniu współpracy na arenie międzynarodowej z ramienia przedsiębiorstw krajowych, koncernów międzynarodowych, instytucji, organizacji czy fundacji.
Od roku akademickiego 2020/2021 osoby studiujące na pierwszym roku studiów nie dokonują wyboru ścieżki specjalizacyjnej, lecz, zgodnie z nowym programem, wybierają bloki przedmiotów pozwalające na rozszerzenie zdobywanej wiedzy. Od roku akademickiego 2021/2022 Studentki i Studenci dyplomacji wybierają dwa spośród czterech dostępnych bloków przedmiotów, co pozwala na dużą samodzielność w kształtowaniu drogi rozwoju. Atutem kształcenia na tym kierunku są także warsztaty dyplomatyczne oraz warsztaty problemowe, które wprowadzone są w programie studiów począwszy od drugiego roku. Zgodnie z Zarządzeniem nr 98/R/21 Rektora Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 6 lipca 2021 roku w sprawie liczebności grup studenckich liczba uruchamianych bloków przedmiotowych zależna jest od liczebności grupy studiujących na danym roku.
Studia na kierunku dyplomacja prowadzone są na pierwszym stopniu jako 3-letnie studia licencjackie w trybie studiów stacjonarnych podczas których realizuje się 120 godzin praktyk. Część przedmiotów może być realizowana w języku obcym.
Więcej informacji znaleźć można na stronie Instytutu Politologii
Program realizowany w ramach kierunku studiów dyplomacja przygotowuje osoby studiujące do pracy w służbie państwowej (dyplomatycznej i konsularnej), do zatrudnienia w instytucjach i organizacjach krajowych czy koncernach międzynarodowych. Oferta przedmiotów na kierunku dyplomacja jest na tyle szeroka, że powinna pozwolić na dość elastyczne dopasowanie oferty kształcenia do indywidualnych potrzeb i zainteresowań osób studiujących. Studenci i Studentki mają możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności potrzebnych do pracy w różnego rodzaju instytucjach publicznych. Dotyczyć to może zarówno placówek, w których potrzebna jest umiejętność nawiązywania kontaktów interpersonalnych (na szczeblu państwowym i międzynarodowym) tj.: administracja lokalna, organy samorządowe, organizacje społeczno-polityczne, placówki kulturalno-oświatowe czy specjalistyczne organizacje polskie i zagraniczne. Ponadto Absolwentki i Absolwenci tego kierunku odnajdą się w pracy w mediach (np. jako eksperci i ekspertki ds. stosunków międzynarodowych), jako specjaliści i specjalistki PR czy od współpracy międzynarodowej.
Kryteria kwalifikacyjne konkurs świadectw dojrzałości 1,2,3,4,5,6) |
|
przedmiot |
mnożnik przedmiotu |
język polski lub język obcy |
0,5 |
jeden przedmiot do wyboru spośród: drugi język obcy, biologia, chemia, filozofia, fizyka/fizyka i astronomia, geografia, historia, historia sztuki, matematyka, WOS |
0,5 |
|
Limit przyjęć zostanie podany po zatwierdzeniu przez Senat.