Studia Religioznawcze II stopnia mają na celu wykształcenie absolwentów zorientowanych w procesach zachodzących w świecie religii dawnych i współczesnych. Zorientowanie to uwzględnia procesy zachodzące w przestrzeni kulturowej, historycznej, społecznej i psychicznej oraz wiedzę dotyczącą najważniejszych zjawisk zachodzących w obrębie poszczególnych tradycji religijnych.
Studenci zgłębiają wiedzę w zakresie religii, uczą się zagadnień z obszaru historii religii, teologii, zagadnień ze styku polityki i religii. Podejmują zagadnienia związane zarówno z wielkimi religiami monoteistycznymi, jak i religiami etnicznymi, mitami i magią. Nabierają umiejętności, dzięki którym potrafią dokonywać samodzielnej i świadomej oceny roli religii w kulturze oraz jej wpływu na życie i społeczeństwo.
Zapoznają się z sytuacją religijną panującą w różnych częściach świata oraz z najnowszymi osiągnieciami w dziedzinie studiów nad źródłami do świętych tekstów różnych religii i wyznań. Podnoszą kwalifikacje z zakresu etyki. Znają język wybranej tradycji religijnej, posiadają umiejętność analizy i interpretacji tekstów źródłowych. Nabywają zaawansowaną wiedzę dotyczącą różnych aspektów społecznych i kulturowych, z którymi spotykają się we współczesnym świecie.
Religioznawstwo jest bez wątpienia najbardziej wszechstronnym kierunkiem w ofercie Uniwersytetu Gdańskiego. Funkcjonuje w formule ogólnouniwersyteckiej. Obejmuje wszystkie dziedziny wiedzy o religii oraz jej roli w życiu człowieka i społeczeństwa, a wykładowcy pochodzą z wielu wydziałów naszego uniwersytetu. Pozwala to zapoznać się z różnymi teoriami oraz ukazać uwarunkowania aktu religijnego, w tym jego indywidualne i społeczne konsekwencje.
Absolwenci są przygotowani do pracy w:
kryteria kwalifikacyjne |
uwagi |
1. Konkurs ocen na dyplomie - max 100 pkt 1)
1) Zasady przeliczania oceny na dyplomie na punkty określa § 12, ust. 2 i 3 Uchwały Senatu.
|
O przyjęcie na studia mogą ubiegać się absolwenci wszystkich kierunków studiów wyższych. |