ATUTY KIERUNKU
Studia przygotowują do wykonywania zawodu nauczyciela języka kaszubskiego i języka polskiego (łącznie) lub pracy w instytucjach Pomorza związanych z szeroko pojętą kulturą (dziennikarz, animator życia społecznego, edukator w domu kultury i/lub muzeum, edytor, korektor).
Główny trzon kształcenia stanowi praktyczna nauka języka kaszubskiego (również od podstaw) połączona z kształceniem kulturowym.
Studentów czekają m.in.: spotkania z pisarzami i działaczami ruchu kaszubsko-pomorskiego, poznawanie folkloru, zasobów kulturowych regionu, projekty w instytucjach kultury, w tym doskonalenie kultury żywego słowa.
Przedmioty filologiczne, takie jak: nauka o języku, czytanie i analiza utworów literackich, połączona z praktycznym pisaniem tekstów, zostały uzupełnione o historię Kaszubów, Pomorza i Polski oraz podstawową wiedzę z zakresu nauk społecznych: wiedza o kulturze, socjologia, psychologia i pedagogika dla nauczycieli. Taki program składa się na unikatowy w skali Polski kierunek studiów.
Fundament kompetencji zawodowych budowany jest na swobodnej wymianie poglądów na tematy związane z regionem i statusem języka w kształtowaniu tożsamości.
Profil praktyczny studiów oznacza przewagę aktywnych form pracy: ćwiczeń, warsztatów i różnych zajęć poza Uniwersytetem, w tym praktyk w szkołach lub instytucjach kultury.
Już w czasie trwania nauki można współdziałać z przyszłym pracodawcą, z uczelnią współpracują bowiem m.in.: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Radio Gdańsk.
Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia absolwent może kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia m.in. na kierunkach filologicznych lub kulturoznawstwie, pedagogice, socjologii, politologii, historii, etnologii czy filozofii.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
Absolwent etnofilologii kaszubskiej specjalności nauczycielskiej po trzech latach studiów pierwszego stopnia ma uprawnienia do uczenia języka kaszubskiego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej. Jeśli dopełni wykształcenie studiami drugiego stopnia na kierunku filologia polska, będzie mógł uczyć obu przedmiotów: języka kaszubskiego i języka polskiego.
Pracowników z biegłą znajomością języka kaszubskiego poszukują muzea, domy kultury, instytucje edukacyjne i samorządowe. Absolwenci etnofilologii kaszubskiej pracują jako animatorzy kultury, dziennikarze, edytorzy, redaktorzy, operatorzy stron internetowych. Wielu z nich angażuje się w różne działania na rzecz lokalnych społeczności (organizacje pozarządowe i samorządowe).
Kryteria kwalifikacyjne7,8,9) konkurs świadectw dojrzałości 1,2,3,4,5,6) |
|
przedmiot |
mnożnik przedmiotu |
język polski |
0,5 |
język obcy |
0,2 |
jeden przedmiot do wyboru spośród: język kaszubski8), historia, historia sztuki, WOS, filozofia, matematyka, geografia, fizyka/fizyka i astronomia, biologia, drugi język obcy, język łaciński i kultura antyczna |
0,3 |
|
Limit przyjęć zostanie podany po zatwierdzeniu przez Senat.