Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego jest partnerem merytorycznym programu profilaktyki depresji poporodowej, do którego właśnie ruszył nabór na podstawowe ośrodki zdrowia. Zapraszamy pielęgniarki pediatryczne, położne oraz lekarzy ginekologów oraz pediatrów do udziału w szkoleniach dotyczących zdrowia psychicznego młodych matek oraz poznania sposobów wykrywania ryzyka i nasilenia objawów depresji po porodzie. Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości na temat depresji poporodowej oraz wzrost wczesnego wykrywania depresji poporodowej u kobiet, poprzez edukację i profilaktykę depresji poporodowej na terenie trzech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Od lipca rozpocznie się nabór do programu dla kobiet po porodzie – zapraszamy do udziału
Konsorcjum Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o. (lider projektu) wraz z Instytutem Psychologii UG, partnerem merytorycznym projektu oraz organizacją pozarządową Fundacja Twórczych Kobiet Centrum Nauk Laktacji z Warszawy wygrały konkurs „Program w zakresie edukacji i profilaktyki depresji poporodowej” ogłoszony przez Ministerstwo Zdrowia w makroregionie północnym. Przewiduje się ponad 2000 bezpłatnych konsultacji psychologicznych, szkolenia dla prawie 500 położnych, pielęgniarek i lekarzy z 3 województw. W programie uczestniczyć będzie 40 ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej oraz 7 oddziałów położniczych.
Realizacja programu profilaktycznego „Przystanek MAMA” będzie polegać na:
Instytut Psychologii UG jest partnerem merytorycznym odpowiedzialnym za przygotowanie materiałów: informacji umieszczonych na portalu, ulotkach, broszurach informacyjnych dla personelu medycznego, opracowanie standardów konsultacji psychologicznych, opracowania standardów rekrutacji psychologów i superwizorów pracujących w projekcie.
– Według ogólnoświatowych danych depresja poporodowa dotyka około 13-20% kobiet. Problem ten jest istotną kwestią dotyczącą zdrowia publicznego i społecznego. Polsce brakuje nie tylko rzetelnych danych dotyczących kosztów nieleczonej depresji, ale przede wszystkim spójnej oferty skierowanej do rodziców chorujących na depresję przed- lub poporodową. Rzadko również jest stawiana diagnoza depresji poporodowej. Mimo wiedzy dotyczącej negatywnych konsekwencji, choroba ta wciąż pozostaje prywatną sprawą matki i jej rodziny. Na szczęście w 2019 roku zmieniły się sztandary opieki okołoporodowej: pielęgniarki i położne oraz lekarze ginekolodzy zobowiązani są do monitorowania ryzyka i nasilenia objawów depresji w okresie ciąży i poporodowej. Naszą ofertę kierujemy do nich, ale przede wszystkim do kobiet będących w okresie poporodowym, które odczuwają objawy depresji – tłumaczy dr Magdalena Chrzan-Dętkoś z Instytutu Psychologii UG, kierownik projektu ze strony uczelni.
– Depresji poporodowej towarzyszy wiele mitów, które utrudniają rozpoczęcie leczenia oraz, w niektórych sytuacjach skazują młode matki na osamotnienie i izolację. Warto pamiętać, że depresja po porodzie jest w krajach wysoko rozwiniętych siódmą główną przyczyną śmierci młodych kobiet w okresie pierwszych 6 miesięcy po porodzie – dodaje dr Chrzan-Dętkoś.
Projekt „Przystanek Mama” składa się z czterech elementów:
Wartość projektu i jednocześnie dofinansowania z UE: 2 114 838,50 zł
Planowany czas realizacji: 2019-2021
Kontakt i nabór: dr Magdalena Chrzan-Dętkoś (psymcd@ug.edu.pl)
Strona na Facebooku: https://www.facebook.com/PrzystanekMAMA/
Załącznik | Wielkość |
---|---|
![]() | 60.19 KB |