Ukończenie studiów na kierunku Oceanografia zapewnia uzyskanie wysokospecjalistycznej, interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu nauk o morzu, nauk przyrodniczych, umiejętności planowania i prowadzenia badań środowiskowych i laboratoryjnych oraz analizy i interpretacji danych przy użyciu metod statystycznych i informatycznych.
W ramach realizacji eksperymentalnych prac dyplomowych studenci zaangażowani są w prowadzenie badań terenowych i laboratoryjnych.
Kandydaci na studia na etapie rekrutacji, w zależności od zainteresowań, wybierają ścieżkę kształcenia w zakresie: Biologii morza, Ochrony i zarządzania zasobami morza, Geologii morza lub Chemii morza i atmosfery.
W programie studiów, w zależności od wybranej specjalności, co najmniej dwa obowiązkowe przedmioty realizowane są w j. angielskim.
W trakcie studiów studenci mogą uczestniczyć w programie wymiany studenckiej Erasmus+ lub MOST, brać udział w aktualnie realizowanych projektach oferujących dodatkowe możliwości rozwijania zainteresowań naukowych i kompetencji m.in. w ramach partnerstwa uniwersytetów europejskich SEA-EU czy programu wsparcia tutorskiego.
Kierunek studiów otrzymał pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej, potwierdzającą wysoki poziom kształcenia, bogatą i kompleksową ofertę edukacyjną, znakomicie wyposażoną bazę dydaktyczną oraz udział w programach europejskich.
W kształceniu oceanografów wykorzystywany jest specjalistyczny statek naukowo-badawczy r/v Oceanograf. Jest to jedna z najnowocześniejszych jednostek, operujących na Morzu Bałtyckim.
To właśnie na nim studenci odbywają część zajęć dydaktycznych
oraz prowadzą badania naukowe do prac dyplomowych.
Zajęcia terenowe odbywają się głównie na Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry w Helu.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
Absolwenci studiów na kierunku Oceanografia są przygotowani do pracy w:
instytutach i laboratoriach naukowo-badawczych;
przemyśle, rybołówstwie;
urzędach nadzoru i kształtowania środowiska morskiego;
administracji państwowej i samorządowej;
firmach prowadzących doradztwo w zakresie ochrony środowiska oraz konsulting środowiskowy;
placówkach zajmujących się edukacją;
turystyce;
na międzynarodowym rynku pracy, m.in. na stanowiskach specjalistów, konsultantów, menadżerów.
1) Zasady przeliczania oceny na dyplomie na punkty określa § 12 ust. 2 i 3 Uchwały Senatu.
O przyjęcie na studia mogą ubiegać się absolwenci studiów wyższych z obszaru nauk przyrodniczych lub ścisłych.
W przypadku kandydatów, którzy ukończyli studia na kierunkach reprezentujących inne dziedziny, decyzję o dopuszczeniu do postępowania rekrutacyjnego podejmuje komisja rekrutacyjna.
Rekrutacja prowadzona jest na kierunek. Kandydat wskazuje preferowaną specjalność w ramach danego kierunku podczas rejestracji w systemie IRK.