Kryminologia I i II stopnia to kierunek multidyscyplinarny, wykorzystujący potencjał naukowy większości wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego: Wydziału Prawa i Administracji, Wydziału Nauk Społecznych, Wydziału Ekonomicznego, Wydziału Chemii, Wydziału Biologii oraz Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki.
W toku studiów przewidziane są zajęcia praktyczne i warsztaty prowadzone m.in. przez sędziów, prokuratorów, kuratorów, mediatorów, funkcjonariuszy Policji oraz Służby Więziennej, pracowników ośrodków diagnozowania psychologicznego. Wybór określonego modułu kształcenia dostosowano do konkretnej ścieżki kariery wybranej przez studenta.
Wydział Prawa i Administracji UG jest przygotowany do prowadzenia studiów kryminologicznych także od strony infrastrukturalnej. Posiada własną strzelnicę wraz z pracownią balistyczną, przystosowaną do wykonywania profesjonalnych ekspertyz na potrzeby prowadzonych postępowań.
Na Wydziale funkcjonuje również unikalne w skali Polski Muzeum Kryminalistyki, którego eksponaty i wyposażenie jest szeroko wykorzystywane w procesie dydaktycznym.
Studia na kierunku Kryminologia dają możliwość realizacji naukowych pasji na studiach III stopnia (studia doktoranckie) w Polsce i za granicą.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
Program studiów zapewnia absolwentom wysokie kwalifikacje przydatne do pracy w:
wymiarze sprawiedliwości, np. Policja, Służba Więzienna
sektorze ubezpieczeń
organizacjach pozarządowych, np. jako mediatorzy, pomoc społeczna oraz mediach.
jeden przedmiot do wyboru spośród: biologia, fizyka/fizyka i astronomia, historia, matematyka, geografia, WOS
0,3
Jeżeli kandydat nie zdawał danego przedmiotu na egzaminie maturalnym to uzyskuje zero punktów za ten przedmiot.
Wynik egzaminu na poziomie podstawowym zostanie pomnożony przez mnożnik przedmiotu. Wynik egzaminu na poziomie rozszerzonym zostanie pomnożony przez mnożnik przedmiotu oraz dodatkowo przez współczynnik 1,5.
W przypadku, gdy kandydat zdawał egzamin maturalny z danego przedmiotu na dwóch poziomach, wyniki nie sumują się, system wybierze jeden wynik - korzystniejszy dla kandydata.
Szczegółowe zasady klasyfikacji ocen kandydatów, posiadających świadectwa zagraniczne, określa § 9 Uchwały Senatu.
§ 10 Uchwały Senatu określa szczegółowe zasady klasyfikacji ocen kandydatów z maturą międzynarodową IB (ust. 1), maturą europejską EB (ust. 2) oraz kandydatów z egzaminem z j. obcego na poziomie dwujęzycznym (ust. 3).
Szczegółowe zasady klasyfikacji ocen kandydatów ze starą maturą - określa § 11 Uchwały Senatu.