Zakończyła się 6. edycja Dni Narodowego Centrum Nauki. Spotkanie organizowane było wspólnie przez Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Gdański i Gdański Uniwersytet Medyczny.
9 i 10 maja 2018 r. odbyły się Dni Narodowego Centrum Nauki. Otwierając spotkanie Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik wyraził nadzieję, że spotkanie przyczyni się do lepszego porozumienia między autorami wniosków i ich macierzystymi instytucjami a grantodawcą, czyli Narodowym Centrum Nauki. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego reprezentował dr hab. Sebastian Skuza, podsekretarz stanu, który podkreślił znaczenie działalności Narodowego Centrum Nauki w kontekście wspierania badań podstawowych, a co za tym idzie – rozwoju innowacyjności. Głos zabrali także Rektorzy uczelni współorganizujących Dni NCN. W imieniu Uniwersytetu Gdańskiego wystąpił Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką prof. Krzysztof Bielawski. Na koniec pierwszej części głos zabrał Dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki.
W dalszej części odbyły się dyskusje panelowe, w których udział wzięli między innymi pracownicy UG, kierownicy projektów finansowanych przez NCN: prof. Grzegorz Węgrzyn, dr Anna Klimaszewska oraz dr inż. Krzysztof Żamojć. Debatowano jak umożliwić polskim naukowcom dokonywania przełomowych odkryć oraz jaka jest droga do doskonałości naukowej. Swój projekt pt. „Pieniądz we wczesnobizantyńskiej literaturze hagiograficznej” przedstawił dr hab. Ireneusz Milewski, prof. nadzwyczajny UG.
10 maja 2018 r. odbyło się posiedzenie Radny NCN, podczas którego o doświadczeniu Uniwersytetu Gdańskiego w aplikowaniu o granty NCN i sukcesach naszej uczelni na tym polu opowiedział Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. Piotr Stepnowski.
W ramach wydarzenia zorganizowane zostały warsztaty dla wnioskodawców dotyczące procesu ubiegania się o finansowanie projektów badawczych, których integralną częścią była samodzielna praca nad elementami wniosku. Równocześnie odbywały się warsztaty dla pracowników administracyjnych, na których omawiano zagadnienia związane z przygotowaniem wniosków od strony formalnej, realizacją projektu badawczego od podpisania umowy o realizację projektu do zakończenia jego realizacji, w tym procedur aneksowania umów, raportowania okresowego, raportów końcowych, rozliczenia i zamknięcia projektu badawczego,
We współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE zorganizowane zostało spotkanie, na którym przedstawiono jakie możliwości grantowe oferuje Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council, ERC).Dyskutowano także o tym co zrobić, aby dostać prestiżowy grant ERC i gdzie szukać wsparcia w tym zakresie.
Uczestnicy konferencji mogli też zapoznać się z różnego rodzaju ofertą uczelni. Uniwersytet Gdański reprezentowały Centrum Analiz i Ekspertyz UG oraz Centrum Transferu Technologii.
Fot.: K. Krzempek i P. Szpajer