Rodziny poszkodowane w czasie nawałnicy, która przeszła przez Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r., dzieci wraz z opiekunami z powiatu chojnickiego, spotkali się z rektorem Uniwersytetu Gdańskiego i przedstawicielami Grupy Lotos. Dzieci otrzymały przygotowane dla nich upominki i na czas spotkania zawładnęły gabinetem rektora UG.
Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała sam pochodzi z Czerska i jak podkreślił w czasie spotkania, chociaż w taki sposób – organizując wakacje i przekazując drobne upominki, a przede wszystkim okazując serce i zrozumienie – Uniwersytet Gdański stara się pomóc poszkodowanym rodzinom. Ze strony Grupy Lotos udział w spotkaniu wzięli: Arkadiusz Kawecki dyrektor ds. zasobów ludzkich oraz dr Paweł Petke, rzecznik ds. etyki i pełnomocnik przedstawicielstwa pracowniczego.
Dzieci czeka jeszcze kolejna niespodzianka – pod koniec dwutygodniowego pobytu w domach studenckich UG otrzymają jeszcze szkolne wyprawki.
Uniwersytet Gdański włączył się w akcję pomocy osobom poszkodowanym w czasie nawałnicy, która przeszła przez Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017r., organizując wakacyjny, dwutygodniowy pobyt. Do domów studenckich Uniwersytetu Gdańskiego przyjechały dzieci z powiatu chojnickiego – łącznie 7 rodzin: 25 dzieci i 8 dorosłych opiekunów. Dzieci odpoczywają po traumatycznych doświadczeniach, a dorośli, którzy organizują na nowo zniszczone przez nawałnicę życie mieszkańców, nie będą musieli martwić się o bezpieczeństwo najmłodszych. Przyjazd zaproponował Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała w rozmowie telefonicznej z Wiceburmistrzem Czerska Grzegorzem Klauzą.
- Wśród studentów, wykładowców i absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego jest wiele osób z terenów dotkniętych katastrofą. Z gminą Czersk w maju tego roku podpisaliśmy umowę o współpracy przy organizacji olimpiady wiedzy o noblistach, dlatego zadzwoniłem do pana wiceburmistrza z propozycją pomocy, którą jako uczelnia możemy zaoferować. Jesteśmy w stałym kontakcie – powiedział prof. Jerzy Gwizdała, Rektor UG.
Akcję pomocy współorganizuje Uniwersytet Gdański, a w pomoc dla dzieci z powiatu chojnickiego zaangażowało się wiele firm, instytucji i osób prywatnych, dzięki którym będą mogą uczestniczyć w wielu trójmiejskich atrakcjach. Są to między innymi wycieczki po Gdańsku z przewodnikami, zwiedzanie Domu Uphagena, Centralnego Muzeum Morskiego, Dworu Artusa, Teatru Wybrzeże, Radia Gdańsk, Grodziska Sopot i wielu innych miejsc w Trójmieście, a także zwiedzanie ZOO w Gdańsku Oliwie i zabawa w parku linowym, wizyta w Centrum Hewelianum w Gdańsku, nauka skimboardingu na Plaży Stogi, zabawa w wesołym miasteczku w Brzeźnie, bieg na orientację, gry terenowe czy wspólne harcerskie ognisko.
Specjalna strona wydarzenia na FB znajduje się pod adresem: https://www.facebook.com/events/161937524368768/
dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego