Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego świętuje jubileusz 25-lecia. Został powołany w 1991 roku, ale jego początki sięgają roku 1945. Jubileuszowa uroczystość odbędzie się 17 marca 2017 roku, a w ramach Święta UG i Targów AKADEMIA 2017 wydział zaprasza na Dzień Otwarty.
Jubileusz 25-lecia powołania Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się 17 marca 2017 roku w siedzibie wydziału (Bałtycki Kampus UG w Gdańsku Oliwie, ul. Wita Stwosza 63, sala D 101), początek uroczystości o godz. 10:00
W ramach jubileuszowej uroczystości zaplanowano wystąpienia Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzego Gwizdały oraz Dziekana Wydziału Chemii prof. Mariusza Makowskiego. Nie zabraknie wspomnień o wydziale, wręczone zostaną Medale Uniwersytetu Gdańskiego, a uroczystość uświetni koncert wokalny w wykonaniu Anny Osior – sopran, Jacka Szymańskiego – tenor przy akompaniamencie Macieja Gańskiego – fortepian.
W ramach Dnia Otwartego, który odbędzie się 20 marca 2017 roku w godz. 9:00-14:30 w siedzibie wydziału odbędzie się cykl wykładów, będzie można uczestniczyć w warsztatach, pokazach oraz prezentacjach badań naukowych, zobaczyć pracownie i laboratoria (dokładny program znajduje się na stronie WWW Wydziału Chemii UG).
Początki Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego sięgają 1945 roku. Utworzono wówczas dwuletnie Pedagogium, mieszczące się w budynkach wzniesionych w latach 1905-1908 dla katolickiego Królewskiego Seminarium Nauczycielskiego przy ul. Sobieskiego 18 w Gdańsku-Wrzeszczu, które 24 września 1946 roku zostało przekształcone w trzyletnią Państwową Wyższą Szkołę Pedagogiczną (PWSP), a 1952 roku w Wyższą Szkołę Pedagogiczną (WSP). Studia chemiczne zostały zainicjowane na Wydziale Przyrodniczo-Geograficznym PWSP w roku akademickim 1950/51. Później studia funkcjonowały w ramach Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii na WSP oraz Uniwersytetu Gdańskiego (od 1970 do 1991). Ostatecznie 1 września 1991 roku utworzono Wydział Chemii UG, którego pierwszym dziekanem został prof. Jerzy Błażejowski (1991-1996).
Dzisiaj to jeden z najlepszych wydziałów chemii w Polsce, który lokuje się w ścisłej czołówce rankingu jednostek ocenianych przez MNiSW. Uznaniem dorobku wydziału jest przydzielona mu kategoria naukowa A. Na wydziale studiuje obecnie 699 studentów, 113 doktorantów, a kadra akademicka liczy 120 osób. Studenci kształcą się na studiach I i II stopnia na kierunkach chemia i ochrona środowiska (międzywydziałowy kierunek prowadzony wspólnie z Wydziałem Biologii oraz Wydziałem Oceanografii i Geografii) oraz biznes chemiczny (prowadzony wspólnie z Wydziałem Ekonomicznym UG –3,5-letnie studia kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera). W ramach kierunku chemia studenci mogą wybierać wiele interesujących specjalności, takich jak m.in. chemia biomedyczna, chemia kosmetyków, analityka i diagnostyka chemiczna, chemia żywności, chemia i technologia środowiska. Wydział z doświadczoną kadrą stawia przede wszystkim na innowacyjność i nowoczesność, by kształcenie studentów odbywało się w powiązaniu z zawodową praktyką, a zajęcia laboratoryjne przedstawiały praktyczne zastosowania wykorzystywane między innymi w przemyśle i medycynie.
Wydział Chemii UG prowadzi bardzo szeroką współpracę międzynarodową z kilkudziesięcioma ośrodkami na całym świecie. Na wydziale realizowane są m.in. badania z zakresu projektowania, syntezy i oczyszczania związków chemicznych o potencjalnej aktywności biologicznej i farmakologicznej; analityki i oceny chemicznych zagrożeń środowiska oraz technologii ich usuwania oraz chemii teoretycznej i obliczeniowej.
Początkowo Wydział Chemii UG mieścił przy na ul. Sobieskiego 18 w Gdańsku-Wrzeszczu. Od 2013 roku może poszczycić się nową siedzibą, która została wybudowana na terenie Bałtyckiego Kampusu uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku-Oliwie. Nowa infrastruktura Wydziału Chemii powstała w ramach projektu „Budowa Budynków Wydziałów Chemii i Biologii Uniwersytetu Gdańskiego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To jeden z najnowocześniejszych obiektów naukowo-dydaktycznych w Europie. Całkowita powierzchnia nowej siedziby wynosi ponad 28 000 m². Kompleks obiektów wchodzących w skład nowej siedziby Wydziału Chemii to zintegrowany zespół budynków o przeznaczeniu dydaktycznym, naukowo-badawczym oraz warsztatowo-magazynowym. Znajdują się w nim nowoczesne laboratoria naukowo-badawcze, dydaktyczne, specjalistyczne pracownie, sale seminaryjno-wykładowe, zespoły audytoriów, sale komputerowe i pomieszczenia administracyjne.