Dr hab. Maria Kaźmierczak, profesor nadzwyczajna z Instytutu Psychologii UG laureatką tegorocznej Nagrody Teofrasta za najlepsze naukową książkę psychologiczną.
Nagroda Teofrasta ustanowiona i przyznawana jest przez redakcję magazynu „Charaktery” od 2009 roku. Wyróżnienie przyznawane jest książkom naukowym i popularnonaukowym polskich autorów, które poświęcone są psychologii i wnoszące istotny wkład w rozwój i promocję tej nauki.
W roku 2016 najlepszą książką naukową została praca Oblicza empatii w procesie adaptacji do rodzicielstwa Marii Kaźmierczak z Uniwersytetu Gdańskiego, o której w czasie laudacji prof. Janusz Trempała z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy powiedział: „Nie znam w aktualnej literaturze polskiej zbyt wielu opracowań, w których znajdujemy równie kompetentny przegląd publikowanych współcześnie poglądów i wyników badań empirycznych nad rodzicielstwem jako zmianą życiową, funkcjonowaniem par i osobowościowymi uwarunkowaniami adaptacji do rodzicielstwa. Zaawansowana statystycznie analiza zgromadzonych danych dowiodła, że empatia rodziców jest warunkiem koniecznym, choć niewystarczającym pomyślnego rodzicielstwa”.