- Otwarcie Instytutu Konfucjusza w Gdańsku to ogromne wyróżnienie dla Trójmiasta i całego regionu – podkreśliła minister Małgorzata Omilanowska w czasie uroczystości, która odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim. Instytut Konfucjusza został powołany przy Uniwersytecie Gdańskim po kilku latach starań. Tym samym Gdańsk dołączył do grona czterech elitarnych miast w Polsce, w których działają Instytuty (Instytut Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim jest piąty). Uroczyste otwarcie nowej placówki zajmującej się promocją współpracy polsko-chińskiej w zakresie kultury i nauki odbyło się 21 września na Uniwersytecie Gdańskim.
W uroczystości udział wzięli Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, przedstawiciele Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego i Pomorskiego Kuratorium Oświaty, prezydenci i wiceprezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu, rektorzy Rady Rektorów Województwa Pomorskiego, dyrektorzy współpracujących z Uniwersytetem Gdańskim IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku i 48. Gimnazjum im. Lecha Bądkowskiego w Gdańsku, władze rektorskie, dziekani wydziałów oraz senatorowie Uniwersytetu Gdańskiego. Stronę chińską reprezentowali Konsul Generalna ChRL w Gdańsku Liu Yuanyuan oraz Rektor China Youth University of Political Sciences (CYU) prof. Wang Xinging . Uroczystość poprowadził prof. Józef Arno Włodarski Prorektor ds. Studenckich Uniwersytetu Gdańskiego.
- Zainteresowanie Polaków Chinami to dziś zjawisko powszechne. Co ważniejsze, to zainteresowanie przekłada się na współpracę gospodarczą, naukową i kulturalną. Otwarcie Instytutu Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim to zatem bardzo dobra wiadomość i ogromne wyróżnienie dla Trójmiasta i całego regionu – podkreśliła Małgorzata Omilanowska Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w czasie uroczystego otwarcia Instytutu Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim.
Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Bernard Lammek przypomniał o dewizie Uniwersytetu Gdańskiego – In Mari via tua (W morzu droga Twoja), która jest nie tylko wyrazem otwarcia Uniwersytetu Gdańskiego na morze, ale stanowi także o otwartości uczelni na inne kultury i społeczeństwa - Dzisiejsza uroczystość inauguracji działalności Instytutu Konfucjusza w Gdańsku jest właśnie wyrazem takiej otwartości. Nie jest to bynajmniej początek naszego poznawania nauki i kultury dalekich Chin, lecz kolejny etap rozwoju zainicjowanej przed laty współpracy. Bardzo sobie tę współpracę cenimy. Przez ostatnie kilka lat, dzięki wzajemnemu zainteresowaniu, ale także zaufaniu, zdołaliśmy podjąć i zrealizować wiele cennych inicjatyw – przypominał prof. Bernard Lammek.
Chińscy goście, Konsul Generalna ChRL w Gdańsku Liu Yuanyuan oraz Rektor China Youth University of Political Sciences prof. Wang Xinging, zgodnie podkreślili, że powołanie Instytutu Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim jest nowym otwarciem współpracy pomiędzy chińskimi instytucjami a Uniwersytetem Gdańskim ,a także wieloma innymi instytucjami pomorskiego regionu, w zakresie kulturalnym i naukowym.
W czasie uroczystości nie zabrakło chińskich akcentów – tradycyjnego tańca smoka w wykonaniu gdańskich licealistów oraz symbolicznego odsłonięcia oczu marmurowym lwom, stojącym na straży Instytutu Konfucjusza przed wejściem do budynku. Goście mieli także okazję do zwiedzania nowej siedziby Instytutu Konfucjusza, która mieści się w Kampusie Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie przy ul. Bażyńskiego 1a, gdzie na jego działalność wyremontowano pomieszczenia na parterze – sale do nauki języka chińskiego, pracownie i pomieszczenia administracyjne. Uroczystość uświetnił występ Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego pod dyrekcja prof. Marcina Tomczaka, który dla zaproszonych gości wykonał dwa polskie i dwa chińskie utwory.
Starania o powołanie Instytutu Konfucjusza na Uniwersytecie Gdańskim trwały od 2009 roku. Dzięki aktywnej współpracy UG z chińskimi uczelniami, instytucjami oraz przedsiębiorstwami w zakresie badań naukowych i kształcenia tę ideę udało się zrealizować. W kwietniu 2014 roku w Chinach została podpisana umowa, na mocy której Uniwersytet Gdański wspólnie z China Youth University of Political Studies prowadzi piąty Instytut Konfucjusza w Polsce. Powołanie Instytutu jest dopełnieniem dotychczasowej współpracy UG z Chinami – łącznie to 13 umów o współpracy, wymiana studencka, doktorantów, nauczycieli akademickich, powołanie sinologii, prowadzenie filologii polskiej dla studentów chińskich na chińskich uczelniach, a także kilkadziesiąt sympozjów, konferencji, spotkań i imprez promujących kulturę i język chiński.
Instytut Konfucjusza na UG będzie zajmował się szeroko rozumianą promocją języka i kultury chińskiej na Pomorzu, będzie to także wsparcie dla prowadzonej na Uniwersytecie Gdańskim sinologii. Będą to przede wszystkim: nauka języka chińskiego, certyfikowane kursy, zajęcia, spotkania i wystawy przybliżające kulturę i zwyczaje Chin, spotkania, wystawy. Najlepsi spośród uczniów będą mogli ubiegać się o wyjazd do Chin w ramach stypendiów konfucjańskich. Oferta Instytutu Konfucjusza na UG przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych.
Instytuty Konfucjusza powoływane są przez Chińskie Państwowe Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego (Hanban). Pierwsza pilotażowa instytucja tego typu powstała w 2004 roku w Taszkiencie w Uzbekistanie, a pierwszy IK został utworzony w 2004 roku w Seulu. W Polsce pierwszy Instytut Konfucjusza powołano w 2006 roku przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie (łącznie z Instytutem Konfucjusza przy UG) jest ich pięć: działają w Opolu przy Politechnice Opolskiej, w Poznaniu przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza, Wrocławiu na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Gdańsku na Uniwersytecie Gdańskim. Idea powoływania instytutów konfucjusza wzięła się z chęci przełamywania stereotypów dotyczących niemożliwości nauczenia się trudnego języka chińskiego, a ich działalność koncentruje się na szeroko rozumianej promocji języka i kultury chińskiej.
dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
Załącznik | Wielkość |
---|---|
Otwarcie Instytut Konfucjusza | 37.5 KB |