Prof. dr hab. Maria Mendel z Instytutu Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych, Prorektor ds. Kształcenia w latach 2008 – 2012 została laureatką nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki za rok 2014 w dziedzinie nauki i kultury za realizację projektu „Wspólny Pokój Gdańsk” oraz dorobek naukowy. Gratulujemy!
Projekt „Wspólny pokój Gdańsk” jest projektem długoterminowym, lokującym się w sferze nauki i sztuki, kultury i edukacji, który nawiązując do tej inicjatywy, stawia w centrum uwagi gdańskie modi co-vivendi, czyli - różne w różnym czasie (od początków miasta do jego współczesności) i kontekście (podziały na tle wyznaniowym, in.) - wzajemnie satysfakcjonujące sposoby współżycia gdańszczan. Zaplanowane w projekcie, interdyscyplinarne badania naukowe i działania artystyczne, oraz powiązane z nimi, cykliczne aktywności mieszkańców: wydarzenia kulturalne oraz edukacyjne, mają na celu uczynienie atutu z kulturowego zróżnicowania Gdańska, a na jego przykładzie – szerzej - zurbanizowanych przestrzeni, koncentrujących dzisiaj liczne rodzaje nierówności i uniemożliwiających wszystkim mieszkańcom godne i zgodne życie.
Powstał on we współpracy zespołu osób, związanych z gdańskimi instytucjami i organizacjami pozarządowymi, będącymi jednocześnie miejscami krzewienia nauki, kultury i edukacji w Gdańsku (Gdańskie Towarzystwo Naukowe, Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska). To jednocześnie interdyscyplinarny zespół badaczy, skupionych wokół problematyki gdańskiej i na co dzień realizujących badania w swoich miejscach pracy – uczelniach (UG, ASP, PG, in.). Te afiliacje oraz znaczący dorobek artystyczny i naukowy (wszyscy członkowie zespołu badawczego mają stopnie i tytuły naukowe oraz w zakresie sztuki), w powiązaniu z doświadczeniami działalności w obszarze kultury i edukacji, stanowiły gwarancję najwyższej jakości wykonania zadania publicznego pod nazwą „Wspólny Pokój Gdańsk”. W ramach projektu organizowano m.in. otwarte konferencje, debaty, wykłady, a także m.in. Kurs dokształcający „Badacz i Animator Miejskiej Przestrzeni”. Projekt integrował łącznie 25 badaczy z różnych uczelni Gdańska i instytucji kultury, edukacji.
Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki to stowarzyszenie kulturalne działające od 1958 roku, które kontynuuje tradycje międzywojennego Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki. Organizuje doroczny Konkurs na Pomorską Grafikę Roku i Ogólnopolski Konkurs Poetycki o Laur Czerwonej Róży. Co roku przyznaje twórcom gdańskim za wybitne osiągnięcia w poszczególnych dziedzinach Honorowe Nagrody Artystyczne GTPS. Wśród laureatów tych ostatnich nagród znajdują się m.in. prof. Ludmiła Ostrogórska - Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsk), Adam Orzechowski – Dyrektor Teatru Wybrzeże.
Pozostali laureaci nagrody GTPS za rok 2014 to:
prof. Henryk Lula w dziedzinie sztuki za wystawę „Sztuka ceramiki. Forma i osobowość” w Pałacu Opatów w Gdańsku oraz dorobek artystyczny;
dr Danuta Popinigis w dziedzinie muzykologii za książkę „Carillony i muzyka carillonowa dawnego Gdańska” (wydawca: Akademia Muzyczna w Gdańsku).
Wręczenie nagród odbędzie się 26.06.2015 o godz. 17 w siedzibie GTPS przy ul. Chlebnickiej 2 w Gdańsku.