Prof. dr hab. Joanna Rutkowiak będzie gościem 81. Kawiarnii Naukowej BFN. Spotkanie zatytułowane będzie Edukacyjny fast-food – neoliberalne przemiany w edukacji.
Metafora "fast-food", wprowadzona do tytułu wypowiedzi, oznacza tutaj nie tyle danie szybko przyrządzone, ile danie lichej jakości. Rzecz dotyczy więc pogarszania się edukacji w porównaniu z dawniejszymi jej standardami, które wspominamy z nostalgią.
Jakie są konteksty, przyczyny, kierunki i objawy tej zmiany. Jak osadza się ona neoliberalnym nurcie kulturowym, który budził wielkie nadzieje w latach 80-tych, a obecnie wywołuje narastające rozczarowanie a nawet obawy.
Urodzona w Warszawie, tam przeżyła dzieciństwo i wczesną młodość - lata wojenne, Powstanie Warszawskie, czas powojenny. Później jej miastem stał się Gdańsk. Stopnie i tytuły naukowe z zakresu pedagogiki uzyskała w Wyższej Szkole Pedagogicznej i w Uniwersytecie Gdańskim. W tej uczelni przez 25. lat kierowała zakładem Teorii Kształcenia, była też prodziekanem byłego Wydziału Humanistycznego, redaktorem naczelnym "Gazety Uniwersyteckiej", przewodniczącą Rektorskiej komisji ds. Osób Niepełnosprawnych w UG. Jej zainteresowania naukowe dotyczą dydaktyki ogólnej i pedeutologii - teorii kształcenia i pracy nauczyciela. W opublikowanych artykułach i książkach autorka koncentruje się na kwestii profesjonalnego rozwoju nauczycieli w toku ich pracy zawodowej, na zagadnieniach dialogu edukacyjnego jako "dialogu bez arbitra", na teoretycznej problematyce wymiany edukacyjnej w formule "uczenia się od outsidera" - to ostatnie zagadnienie podjęto w ramach intensywnej naukowej współpracy z Uniwersytetem Linkoping w Szwecji. W ostatnich latach zainteresowania naukowe prof. Joanny Rutkowiak zdominowało pogranicze edukacji i ekonomii. We współautorstwie z prof. Eugenią Potulicką opublikowała na ten temat książkę pt. "Neoliberalne uwikłania edukacji" (2010, 2012) oraz szereg artykułów - ostatni (z wiosny tego roku) dotyczył powiązań między neoliberalizmem a wychowaniem przez sztukę.