Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko
Instytut Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego, który powstaje na terenie Bałtyckiego Kampusu UG w Gdańsku Oliwie, będzie jednym z najnowocześniejszych gmachów naukowo-dydaktycznych w Polsce i powstaje dla jednego z najlepszych wydziałów. Uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego gmachu Instytutu Biotechnologii UG, z udziałem Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej, odbyło się 25 kwietnia 2014 roku.
- Fantastyczny, na miarę XXI wieku kampus Uniwersytetu Gdańskiego utwierdza mnie w przekonaniu, że polska nauka jest dzisiaj w budowie. Instytut Biotechnologii UG znalazł się wśród 124 pomorskich inwestycji związanych ze szkolnictwem wyższym wartych 1,5 miliarda złotych. Jestem przekonana, że będzie dobrze służył polskiej nauce i studentom – powiedziała w czasie uroczystości Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.
- Nowy gmach Instytutu Biotechnologii UG, mówię to z pełnym przekonaniem, powstaje dla najlepszego w Polsce – Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed – podkreślił Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernard Lammek. – Przeniesienie kolejnego wydziału eksperymentalnego UG na teren kampusu w Gdańsku-Oliwie znacznie przyczyni się do realizacji idei interdyscyplinarnych badań naukowych i procesu dydaktycznego. W większym zakresie możliwe będzie realizowanie wspólnych projektów naukowych i dydaktycznych. Łatwiejsza będzie wymiana doświadczeń i pomysłów, a studenci UG będą mieli dostęp do specjalistycznych laboratoriów i pracowni w ramach kilku wydziałów – dodał i podziękował wszystkim, którzy wspierają działania Uniwersytetu Gdańskiego. – Dziękuję szczególnie panu Premierowi Donaldowi Tuskowi, pani Wicepremier Elżbiecie Bieńkowskiej oraz obu paniom Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, byłej – prof. Barbarze Kudryckiej oraz obecnej – prof. Lenie Kolarskiej-Bobińskiej, a także naszym władzom samorządowym, zwłaszcza Panu Mieczysławowi Strukowi Marszałkowi Województwa Pomorskiego. Bez ich życzliwości i zrozumienia potrzeb inwestycyjnych Uniwersytetu Gdańskiego rozwój naszej uczelni byłby znacznie spowolniony.
W uroczystości podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego gmachu Instytutu Biotechnologii UG uczestniczyli europosłowie Jan Kozłowski i Jarosław Wałęsa, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Wicewojewoda Pomorski Michał Owczarczak, pomorscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, rektorzy pomorskich szkół wyższych i społeczność akademicka Uniwersytetu Gdańskiego, przede wszystkim Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, dla którego powstaje Instytut. Uroczystość poprowadził Dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, prof. Igor Konieczny.
Projekt budowy nowego budynku Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość inwestycji wynosi prawie 59 milionów zł, a dofinansowanie ze środków Programu – ponad 58 milionów. Projekt został wykonany przez Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztof Kozłowski w Sopocie, a wykonawcą obiektu, wybranym w przetargu nieograniczonym, zostało Konsorcjum wykonawców Block Spółka z o.o. Warszawa i Block Sp. z o.o. Praha reprezentowanym przez Block Sp. z o.o. Warszawa. Zakończenie inwestycji zaplanowano w 2015 roku.
Nowy budynek Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego o powierzchni użytkowej 7 868,18 m², obejmie łącznie 4 kondygnacje naziemne i 1 podziemną. Znajdą się w nim specjalistyczne laboratoria, między innymi bioinformatyczne, analiz biomolekularnych, zespół fitotronów, laboratorium o podwyższonych wymaganiach czystości i szczelności, laboratorium izotopowe i pracownie do badań rozwojowych. W budynku będą się mieściły nowoczesne pomieszczenia dydaktyczne dla studentów i doktorantów, między innymi laboratoria dydaktyczne, naukowo-dydaktyczne, sale seminaryjne, sale komputerowe, audytorium na 200 osób, pomieszczenia dla kół studenckich, czytelnia, sala Rady Wydziału. Sale komputerowe będą w pełni wyposażone – łącznie w budynku będą dostępne 123 stanowiska ICT. W Specjalistycznym Laboratorium Bioinformatycznym zostanie utworzony tzw. klaster obliczeniowy (zespół specjalistycznych komputerów), z którego będą korzystali pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz studenci i doktoranci w ramach zajęć dydaktycznych. Sale wykładowe i laboratoria wyposażone zostaną w tablice interaktywne i projektory multimedialne z ekranami projekcyjnymi, co umożliwi prowadzenie wykładów i zajęć z prezentacjami multimedialnymi. Dzięki podziałowi budynku na trzy specjalne strefy będzie możliwe wprowadzenie procedur bezpieczeństwa oraz kontroli dostępu do poszczególnych części.
Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, na potrzeby którego powstaje nowy gmach Instytutu Biotechnologii UG, jest wiodącą instytucją naukowo-dydaktyczną w Polsce i unikatową w skali kraju jednostką, tworzoną przez dwa uniwersytety, co stwarza interdyscyplinarny charakter badań naukowych i kształcenia. Wydział otrzymał wyróżniającą ocenę jakości kształcenia, nadawaną najwybitniejszym jednostkom w kraju przez Polską Komisję Akredytacyjną, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało biotechnologii tytuł Najlepszego Kierunku Studiów. W rankingach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydział znajduje się na najwyższych pozycjach; w ostatniej ocenie parametrycznej uzyskał kategorię A i zajął 3. miejsce. Obecnie na MWB UG i GUMed kształci się ok. 320 studentów, w tym 90 doktorantów. Absolwenci wydziału zatrudniani są w czołowych ośrodkach naukowych w kraju i za granicą (Karolinska Institut, Harvard University, Cambridge, Royal College, MIBMiK, Instytuty PAN) oraz przedsiębiorstwach z branży life-science (Procter & Gamble, Novartis, Crucell, Polpharma).
dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego