W dniach 14-16 czerwca 2019 Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego wspólnie z Polskim Instytutem Naukowym (PIN) w Ameryce organizuje Światowy Kongres Studiów Polskich, w połączeniu z doroczną, siedemdziesiątą siódmą konferencją naukową PIN. Polski Instytut w Nowym Jorku, który został powołany w 1942 roku przez polskich uchodźców w USA (m.in. Oskara Haleckiego), regularnie organizuje konferencje we współpracy z uczelniami na całym świecie. W 2018 roku konferencja odbyła się przy współpracy z Uniwersytetem Columbia w Nowym Jorku, a rok wcześniej we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Polską Akademią Umiejętności.
Korzenie współpracy PIN z UG sięgają kilku poprzednich konferencji, w trakcie których naukowcy z UG uczestniczyli w sesjach naukowych PIN. Wydział Historyczny UG był również współorganizatorem Szóstego Kongresu, który miał miejsce w Krakowie (2017).
Kongres w Gdańsku jest częścią strategii Uniwersytetu Gdańskiego (UG) w zakresie umiędzynarodowienia. Ponadto, Rektor UG objął to wydarzenie Patronatem Honorowym i wpisał je w plan obchodów pięćdziesięciolecia Uczelni (zob. punkt 8: https://50.ug.edu.pl/konferencje.php).
Program Kongresu składa się z 77 sesji, w trakcie których zaprezentowane zostaną referaty przygotowane przez przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych – historii, socjologii, ekonomii, badań literackich i in. Tematem konferencji są bardzo szeroko pojmowane „rocznice” (Anniversaries). Mogą to być rocznice związane z Polski, Polonii, relacji amerykańsko-polskich, także w ujęciu porównawczym; z jednostkami, bądź grupami osób, z pojedynczymi dziełami – ich wydaniami, wznowieniami, bądź zjawiskami, procesami obejmującymi wyżej określony kontekst.
W celu zapoznania się z obszernym programem konferencji na następnych stronach niniejszej broszury zamieszczono ogólny układ sesji wraz z ich tematami, godzinami i numerami sal wykładowych (Wydział Historyczny UG, ul. Wita Stwosza 55), a następnie przedstawiono indeks nazwisk uczestników Kongresu, aby ułatwić Państwu podjęcie decyzji odnośnie udziału w tym wydarzeniu.
Serdecznie zapraszamy do udziału w obradach - Organizatorzy
Kongres w liczbach:
Prelegenci: 259
Liczba uczestników z Polski: 142
Liczba gości zagranicznych: 117
- w tym uczestnicy z USA: 86;
- z Kanady: 6; Wielkiej Brytanii: 5; Niemiec: 4; Belgii: 4; Holandii: 3; Francji: 3
oraz z Finlandii, Szwecji, Ukrainy, Chin, Arabii Saudyjskiej.
Liczba dni konferencji: 3
Liczba sesji równoległych: 7
Liczba uczestników z Uniwersytety Gdańskiego: 23
- w tym z Wydziału Historycznego UG: 17, a wśród nich czwórka doktorantów
Liczba doktorantów zagranicznych biorących udział dzięki środkom z programu PROM: 3
Konferencja odbywa się pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka oraz JM Rektora UG Jerzego Piotra Gwizdały.