W 45. konkursie Czerwonej Róży na najlepszego studenta z Pomorza zwyciężyła Agnieszka Piotrowska-Kirschling z Uniwersytetu Gdańskiego z imponującym dorobkiem naukowym w zakresie chemii i działalnością organizacyjną. W nagrodę otrzymała m.in. samochód osobowy. Koło Badań Psychologicznych „Experior” z Uniwersytetu Gdańskiego znalazło się w gronie finalistów, a miano najlepszego koła naukowego zdobyło Koło Naukowe SimLE z Politechniki Gdańskiej.
O miano najlepszego studenta Pomorza 2019 i statuetkę Czerwonej Róży, a także cenną nagrodę w postaci samochodu osobowego, Agnieszka Piotrowska-Kirschling z Uniwersytetu Gdańskiego rywalizowała z siedmioma finalistami tegorocznego konkursu. Jury doceniło jej imponujący dorobek naukowy i działalność organizacyjną.
Agnieszka Piotrowska-Kirschling jest studentką chemii na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego (drugi rok stacjonarnych studiów drugiego stopnia). Jej naukowe zainteresowania koncentrują się na badaniach związków kompleksowych o potencjalnym działaniu biologicznym. Jest autorką i współautorką kilkunastu publikacji w wysoko punktowanych czasopismach naukowych (także z tzw. listy filadelfijskiej, a zatem czasopism cytowanych na całym świecie, a łączny Impact Factor dla jej publikacji wynosi 17,161). Uczestniczyła w licznych seminariach i konferencjach naukowych, na których zaprezentowała kilkanaście komunikatów i posterów. Jest stażystką naukową programu POWER w Ziaja Ltd. Aktywnie działa w Samorządzie i Parlamencie Studentów (jest członkinią kilku komisji), współorganizowała XVII Ogólnopolskie Seminarium dla Doktorantów i Studentów „Na pograniczu chemii i biologii” 2019, a także szkolenia z zakresu norm ISO (jest specjalistką w zakresie kontroli jakości i ISO). Ma duży wkład w zakresie promocji Wydziału Chemii w ramach Targów AKADEMIA oraz dni otwartych. Od 2015 roku jest członkinią Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Prywatnie jest pasjonatką gry na pianinie i gitarze (ukończyła szkołę muzyczną I stopnia). Prezentacja filmowa online: https://youtu.be/ocQgv61NMe4.
Miano najlepszego koła naukowego zdobyło Koło Naukowe SimLE z Politechniki Gdańskiej (nagrodą jest 12 000 złotych). Koło Badań Psychologicznych „Experior” z Uniwersytetu Gdańskiego znalazło się w gronie 8 finalistów. Członkowie Koła Badań Psychologicznych „Experior” mogą poszczycić się znaczącymi osiągnięciami – zdobyli m.in. pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie StRuNa w kategorii Koło Naukowe Roku 2018, organizowanym przez Studencki Ruch Naukowy pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Działalność naukowa prowadzona przez członków koła „Experior” zaowocowała licznymi publikacjami, w tym w wysoko punktowanych czasopismach naukowych – to łącznie 25 artykułów naukowych, 20 wystąpień na międzynarodowych konferencjach naukowych i 26 na ogólnopolskich, 2 Diamentowe Granty z MNiSW, 9 stypendiów dla najlepszych studentów z MNiSW, 4 staże w ramach programu Erasmus Plus, 10 nagród rektora dla studentów, a także 39 innych stypendiów. Członkowie koła realizują międzynarodowe oraz krajowe projekty badawcze i społeczne, w tym m.in. „Uzależnienie od uczenia się wśród uczniów gimnazjów i liceów w Polsce”, sprawczo-wspólnotowy model narcyzmu w kontekście związków romantycznych; osobowościowe i psychospołeczne aspekty funkcjonowania osób korzystających z Internetu, portali społecznościowych i oglądających pornografię, „Uzależnienia behawioralne wśród uczniów szkół średnich: badania i programy upowszechniające wiedzę na ich temat” czy „Longitudinal study of study addiction and its relationship with work addiction, socioeconomic factors, academic and organizational variables, and health” – realizowany na Uniwersytecie w Bergen w Norwegii.
Konkurs Czerwonej Róży jest organizowany od 57 lat i sięga tradycji legendarnego Klubu Studentów Wybrzeża „Żak”. Nagrodę Czerwonej Róży na początku wręczano poetom, pisarzom, później także młodym naukowcom i politologom. Konkurs został reaktywowany 1999 roku i obecnie jego organizatorem jest Stowarzyszenie Czerwonej Róży, przy współudziale szkół wyższych województwa pomorskiego. Statuetki Czerwonej Róży i cenne nagrody trafiają do rąk najzdolniejszych studentów i wyróżniających się studenckich kół naukowych.
Tegoroczna gala odbyła się w niedzielę 2 czerwca 2019 na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Gospodarzem przyszłorocznego konkursu Czerwonej Róży będzie Uniwersytet Gdański.
Opis sylwetek i dokonań wszystkich uczestników finału, a także filmowa relacja ich prezentacji dostępne są na stronie www.czerwonaroza.org.pl oraz https://www.facebook.com/czerwonaroza.
dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego