fbpx Wyróżnienie w konkursie „EUREKA! DGP” dla naukowców z UG | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Wyróżnienie w konkursie „EUREKA! DGP” dla naukowców z UG

Naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Adam Lesner oraz dr Natalia Gruba otrzymali wyróżnienie w konkursie „EUREKA! DGP” za opracowanie szybkiego i bezinwazyjnego testu diagnostycznego do wykrywania raka układu moczowego. Proponowana metoda jest alternatywą dla obecnie stosowanych – zakłada jedynie pobranie próbki moczu, a dotychczasowe badania na grupie ponad 600 osób przyniosły ok. 90 procent skuteczności. Wynalazek zgłoszony do ochrony patentowej na terenie Unii Europejskiej i na świecie. Obecnie trwają rozmowy nad wdrożeniem testu. Badania są prowadzone przy wsparciu finansowym Centrum Transferu Technologii UG w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+

Tegoroczna edycja „EUREKA! DGP” dotyczyła wynalazków zgłoszonych do Urzędu Patentowego RP w latach 2016 i 2017. Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego zgłosiło do konkursu 5 wynalazków z dziedzin nauk fizycznych, chemicznych, biologicznych, medycznych, o zdrowiu i biotechnologii, będących wynikami prac naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego.

Podczas gali finałowej przyznano cztery równorzędne wyróżnienia, a wśród nich znalazł się wynalazek z Uniwersytetu Gdańskiego. Wyróżnienie otrzymali prof. dr hab. Adam Lesner oraz dr Natalia Gruba z Wydziału Chemii UG za wyniki projektu wynalazczego pt.: „Nowy związek, sposób jego otrzymywania, zestaw zawierający nowy związek oraz zastosowanie nowego związku do wykrywania nowotworów nabłonkowych”. Projekt zespołu badawczego z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii UG został wsparty dofinansowaniem Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+, którego celem jest wsparcie prac przedwdrożeniowych i wzmocnienie współpracy środowiska naukowego z przedstawicielami biznesu. Projekt realizowany jest w Konsorcjum w składzie: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz spółka celowa PG – Excento Sp. z o.o.

W konkursie „EUREKA! DGP” udział wzięły polskie uczelnie (publiczne i niepubliczne) oraz instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN prowadzące działalność związaną dziedzinami: informatyka, inżynieria mechaniczna, inne nauki, inżynieryjne i technologie, inżynieria lądowa, inżynieria materiałowa i nanotechnologia, nauki fizyczne, nauki biologiczne i biotechnologia, nauki chemiczne, nauki medyczne.

Eureka!

"Eureka! DGP" finaliści 2019r., fot. Dziennik Gazeta Prawna

O opracowanym teście:

Największymi zaletami testu są bezinwazyjność podczas badania, skuteczność diagnostyczna markeru na poziomie ok. 90 proc., krótki czas oczekiwania na wynik (krócej niż 60 minut), wysoka skuteczność nawet w przypadku początkowej fazy choroby oraz możliwość wykonania testu przy wykorzystaniu niewielkiej ilości próbki moczu (ok. 1 ml). Diagnostyka jest łatwa do przeprowadzenia. Opracowany przez zespół naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego zestaw diagnostyczny składa się z dwóch składników, które pod wpływem czynników wydzielanych przez komórki nowotworowe obecne w pęcherzu moczowym, ulegają rozpadowi umożliwiając ich wykrycie.

Skuteczność metody wykrywania choroby nowotworowej nabłonka pęcherza moczowego, nazywanej potocznie rakiem układu moczowego potwierdzona została podczas badań na grupie ponad 600 osób.

Proponowana metoda jest alternatywą dla obecnie stosowanych w praktyce – bioanalitycznej metody identyfikacji komórek nowotworowych w próbce moczu, obrazowania przy użyciu metod ultrasonograficznych (USG) jak i wziernikowania. Dodatkowym atutem metody jest to, że jest ona bezinwazyjna dla pacjenta – aby wykryć chorobę – pobierana jest jedynie próbka moczu – mówi prof. Adam Lesner z Wydziału Chemii UG.

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Justyna Sikorska