fbpx Uniwersytet Dzieci na Uniwersytecie Gdańskim | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Uniwersytet Dzieci na Uniwersytecie Gdańskim

W piątek 24 maja 2019 r. Uniwersytet Gdański gościł małych studentów.

Prawie 400 uczniów klas I-III ze szkół Trójmiasta oraz województwa pomorskiego na zaproszenie Fundacji Uniwersytet Dzieci uczestniczyło w objętym Honorowym Patronatem JM Rektora UG  prof. Jerzego Gwizdały wykładzie pt. „Jak chemik tworzy dym, ogień i mieszankę wybuchową” prowadzonym przez Panią prof. Beatę Grobelną przy udziale opiekuna Naukowego Koła Chemików - dr Henryka Myszki oraz studentów Katarzyny Chmur, Adrianny Cyraniak i Tomasza Swebockiego.

W imieniu władz Uniwersytetu Gdańskiego przybyłych na wykład uczniów powitał Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy z Gospodarką prof. Krzysztof Bielawski.

Prowadzącym wykład doskonale udało się zafascynować dziecięce audytorium światem chemii poprzez efektowne pokazy wybuchów wodorowych oraz spalania nitrocelulozy. Mali słuchacze aktywnie uczestniczący w wykładzie mogli zrozumieć, czym jest reaktywność, skraplanie oraz sublimacja, a także dowiedzieć się, co to jest suchy lód i ciekły azot oraz jakie są różnice między tymi substancjami. W prezentacji licznych doświadczeń pomogli pracownicy Centrum Produkcji Filmowej i Dokumentalnej UG, dzięki którym wszystkie pokazy widoczne były doskonale na wielkim ekranie.  Wykład  wynagrodzony został wielkimi brawami a entuzjastyczne reakcje dzieci pozwalają oczekiwać, że wiele z nich  wróci w mury Uniwersytetu Gdańskiego, by studiować chemię.

Wykład jest początkiem współpracy Uniwersytetu Gdańskiego z Fundacją Uniwersytet Dzieci, która od 12 lat tworzy największy uniwersytet dziecięcy w Polsce, wraz z najważniejszymi uczelniami w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Olsztynie i Poznaniu. Obecnie w ramach projektu w całym kraju studiuje około 8,5 tysiąca dzieci. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Gdańskim w przyszłym roku  Uniwersytet Dzieci rozpoczyna działalność w Gdańsku.

Więcej o Uniwersytecie Dzieci  na stronach https://uniwersytetdzieci.pl/ oraz https://fundacja.uniwersytetdzieci.pl/.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Andrzej Żurawik
Treść wprowadzona przez: Andrzej Żurawik