fbpx Dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. nadzw. laureatką nagrody Haimana | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. nadzw. laureatką nagrody Haimana

Podczas jubileuszowej 75. konferencji Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego wręczono nagrodę Haimana. Tegoroczną laureatką została dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. nadzw. z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego.

To najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana przez Polish American Historical Association – amerykańskiego towarzystwa naukowego, które istnieje od 1944 roku. Nagroda przyznawana jest corocznie od 1966 roku za „wybitny wkład w rozwój badań w obszarze studiów polsko-amerykańskich” (‘for an outstanding contribution in the field of Polish American studies’). Nagroda została ustanowiona na cześć Mieczysława Haimana (1888-1949), pisarza, dziennikarza, tłumacza i działacza polonijnego, który był współzałożycielem i członkiem statutowym Polsko Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego, pierwszego kuratora Polish Museum of America w Chicago, propagatora dziejów i badań nad Polonią amerykańską.

O nagrodzie i laureatach poprzednich edycji na stronie

Krótki biogram nagrodzonej

Anna Mazurkiewicz prowadzi badania nad dziejami środkowoeuropejskich emigrantów politycznych po II wojnie światowej. Jest autorką monografii „Uchodźcy polityczni z Europy Środkowo-Wschodniej w amerykańskiej polityce zimnowojennej 1948-1954” (2016). Przychylne recenzje tej pracy w minionym roku zamieściły m.in.: The Polish Review oraz Polish American Studies. Pod redakcją Mazurkiewicz ukazały się dwa tomy: East Central Europe in Exile: Transatlantic Migrations (t.1) oraz Transatlantic Identities (t.2) – oba ukazały się w Wielkiej Brytanii w 2013 roku. W marcu 2019 nakładem niemieckiego wydawnictwa DeGruyter ukaże się kolejny tom pod jej redakcją poświęcony zimnowojennym migracjom: East Central European Migrations During the Cold War. Mazurkiewicz jest autorką szeregu artykułów poświęconych polskiej emigracji politycznej w Stanach Zjednoczonych. Aktywnie zaangażowana w działalność organizacji i towarzystw naukowych podejmujących studia nad dziejami polskiej diaspory, Mazurkiewicz wykłada na Wydziale Historycznym UG przedmioty z zakresu historii USA, historii powszechnej po II wojnie światowej oraz dziejów migracji.

Fot. Archiwum prywatne dr hab. Anny Mazurkiewicz, prof. nadzw.Fot. Archiwum prywatne dr hab. Anny Mazurkiewicz, prof. nadzw.Fot. Archiwum prywatne dr hab. Anny Mazurkiewicz, prof. nadzw.
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Andrzej Żurawik
Treść wprowadzona przez: Andrzej Żurawik