oraz wykład doktora Paula McNamary „Seán Lester – życie i praca: Irlandzki dyplomata w przedwojennym Gdańsku i ostatni Sekretarz Generalny Ligi Narodów”
W dniu 10 października 2018 o godzinie 18:00 Uniwersytet Gdański i Ambasada Irlandii zapraszają na wykład doktora Paula McNamary poświęcony Seánowi Lesterowi, który był Wysokim Komisarzem Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1934-1936. Sprawując tę funkcję protestował przeciwko prześladowaniu polskich i żydowskich społeczności w Gdańsku. Był jednym z pierwszych, którzy ostrzegali przed zagrożeniem, jakie stanowił nazizm, a także zaciekle bronił konstytucji Wolnego Miasta, gdy NSDAP próbowała wprowadzić konstytucję narodowosocjalistyczną. We wrześniu 2018 roku przypada 130 rocznica urodzin tego irlandzkiego dyplomaty.
Wykład odbędzie się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 51 (Budynek Neofilologii, sala 21, parter). Dr Paul McNamara jest autorem książki Sean Lester, Poland and the Nazi Takeover of Danzig. Wykłada na Politechnice Koszalińskiej.
Po wykładzie odbędzie się dyskusja i przyjęcie organizowane przez Ambasador Irlandii, Emer O’Connell. Dostępne będzie tłumaczenie symultaniczne. Liczba miejsc jest ograniczona.
Wymagana jest wcześniejsza rejestracja: https://www.eventbrite.ie/e/the-life-and-work-of-sean-lester-sean-lester-zycie-i-praca-tickets-50637921386
Ambasada Irlandii przygotowała dwujęzyczną wystawę „Dawniej obcy, dziś sąsiedzi. Polsko-irlandzkie spotkania na przestrzeni wieków”. Ukazuje ona wybrane zdarzenia, które w przeszłości połączyły nasze kraje –od zaskakujących spotkań w ubiegłych wiekach po związki, które trwają do dziś.
Wystawę można oglądać od 24 września do 24 października w Parku Oliwskim w Gdańsku.