Uniwersytet Gdański, jako jedna z 3 uczelni trójmiejskich, kolejny raz wziął udział w Kociewskim Festiwalu Nauki organizowanym przez Fundację Rozwoju Edukacji Społeczności Lokalnej „Fortes”. Wydarzenie miało miejsce 4 października 2018r. i odbyło się w II LO im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim.
Podczas festiwalu zarówno młodsi jak i starsi uczestnicy mieli okazję do poznania od naukowej strony rzeczy i spraw, z którymi mamy styczność na co dzień, jak np. różnice między odmianami kawy, historia działania silników spalinowych, świat mediów, komunikacja międzyludzka. Był też czas na zgłębienie bardziej zaawansowanych tematów takich jak: laboratorium bakteriologii, zrównoważony rozwój, fizyka i chemia w praktyce policyjnej czy warsztaty programowania Arduino.
Nasza uczelnia zaprezenowała wykłady i warsztaty w zakresie etnologii, archeologii, a także bakteriologii i genetyki.
Wydział Historyczny przygotował dla uczestników Kociewskiego Festiwalu Naukowego etnologiczne wykłady oraz archeologiczne zajęcia warsztatowe. Barbara Jutrzenka-Trzebiatowska oraz Jakub Kozak, w ramach popularnonaukowej prelekcji „Etnologia – opowieści Twojego świata”, opowiedzieli o religii, rytuałach i duchowości dzisiejszych Indian w Ameryce Północnej na podstawie prowadzonych badań terenowych. Natomiast Wacław Kulczykowski oraz Bartosz Drażdżyński zaprezentowali nowoczesne metody i narzędzia wykorzystywane w badaniach archeologicznych.
Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii przeprowadził zaś warsztaty „Śladami kodu DNA”. Uczestnicy mogli obejrzeć hodowlę bakterii (w tym bakterii zamieszkujących na zębach z własnoręcznie przygotowanego preparatu), roślin in vitro, a nawet zobaczyć gołym okiem DNA. Ochotnicy mieli okazję dowiedzieć się z pobranego materiału genetycznego czy są nocnym markiem czy rannym ptaszkiem. Członkowie koła naukowego, którzy w ciągu roku akademickiego organizują wydarzenia popularnonaukowe oraz prowadzą własne badania naukowe, dzielili się doświadczeniami ze studiowania na (unikatowym w Polsce) Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii.
Licealiści mieli też okazję do zapoznania się z ofertą edukacyjną UG na stoisku przygotowanym przez Biuro Rekrutacji i Sekcję Promocji.