Prof. Małgorzata Omilanowska (Instytut Historii Sztuki, Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdanskiego), badaczka historii nadbałtyckiego kurortu Połąga, otrzymała honorowe obywatelstwo tego litewskiego miasta. Uroczystość wręczenia regaliów honorowego obywatelstwa byłej polskiej minister kultury odbyła się 15 września 2018 r. w Połądze.
„Trudno mi wyrazić słowami, jak wielkim zaszczytem jest przyznanie mi tego tytułu - powiedziała Omilanowska w rozmowie z PAP. - To honorowe obywatelstwo dla mnie jest przede wszystkim symbolem uznania mojej pracy”.
Prof. Omilanowska, była minister kultury i dziedzictwa narodowego, została uhonorowana zaszczytnym tytułem za rozsławianie i promocję Połągi w kraju i za granicą, za popularyzację historii oraz dziedzictwa tego kurortu.
Jest to również podziękowanie za przygotowanie i publikację wyjątkowego dzieła poświęconego Połądze – monografii „Nadbałtyckie Zakopane. Połąga w czasach Tyszkiewiczów“. Publikacja w języku polskim ukazała się w 2011 roku, a w 2014 r. wydano przekład litewski.
„Dla relacji polsko-litewskich szalenie ważne jest to, żebyśmy nawzajem potrafili się zrozumieć. Badania nad wspólnym dziedzictwem i wspólną przeszłością prowadzone są przez Polaków i Litwinów od wielu lat, ale nie jest łatwo znaleźć wspólny język dla wyrażenia świata, który kiedyś był nierozdzielny, a teraz rozdzielny już jest” - mówi Omilanowska.
W ocenie profesor to, że jej książka została przetłumaczona na język litewski i spotkała się z dobrym przyjęciem i uznaniem, „jest znakiem tego, że udało się opowiedzieć o wspólnym dziedzictwie w sposób prawdziwy, zgodny z prawdą historyczną, a jednocześnie w sposób nieurażający emocji i uczuć żadnej ze stron”.
„To jest chyba najważniejsze dla mnie w tej historii” - powiedziała Omilanowska.
Prof. Omilanowska przez dłuższy czas badała Połągę, jej historię, architekturę, a przede wszystkim perłę tego miasta – pałac Tyszkiewiczów wzniesiony pod koniec XIX wieku w stylu neorenesansowym z elementami klasycyzmu i baroku przez Franza Heinricha Schwechtena na zlecenia hrabiego Feliksa Tyszkiewicza.
W 1900 roku obok pałacu postawiono figurę Jezusa Chrystusa, która do dziś jest charakterystycznym elementem pałacowego krajobrazu. Pałac jest otoczony ogrodem i parkiem o powierzchni ok. 80 ha, urządzony i zaprojektowany przez Edouarda Francois Andre.
Od 1963 roku w odrestaurowanym przed kilkoma laty pałacu mieści się Muzeum Bursztynu, w którego kolekcji znajduje się ok. 30 tys. eksponatów.
Tyszkiewiczowie mieli też duży wpływ na kształtowanie architektury Połągi, jednego z najważniejszych miejsc spotkań na przełomie XIX i XX wieku polskiej elity kulturalnej, Rosjan, a także litewskiej inteligencji.
„Połąga się zmienia, odzyskuje swoje dawne piękno. Nie tylko wyremontowano pałac, ale też odbudowano po pożarze kurhaus. Połąga nabiera szlachetności, staje się bardzo europejska i to cieszy” - mówi Omilanowska.
Dodaje, że „o ile Połąga jest doskonale znana przez Litwinów, to polscy turyści muszą ją jeszcze odkryć”.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
Źródło: dzieje.pl
Informacja również na wilnoteka.lt.