Celem wyprawy „Wierszyna 2018” jest uchwycenie obrazu Wierszyny w tym szczególnym momencie jej historii, kiedy jeszcze żyją, urodzeni już na Syberii, mieszkańcy pamiętający pierwsze lata istnienia tej wsi, a jednocześnie transformacja nabiera niezwykłego tempa. Jest to niejako rodzaj antropologii naglącej, bowiem nie wiemy jak długo jeszcze Wierszyna pozostanie polską enklawą w tej części Syberii.
Termin realizacji projektu: 4 - 20 września 2018 r.
Wierszyna to wyjątkowa polska wieś na Syberii. Ulokowana około dwieście kilometrów na północ od jeziora Bajkał została założona nie przez zesłańców, lecz przez dobrowolnych osadników z Małopolski w 1911 roku, którzy przybyli tu w poszukiwaniu dostatniego życia.
Obecnie Wierszynę zamieszkuje około pięciuset Polaków, którym przez okres ponad 100 lat udało się zachować ojczysty język i obyczaje. Wierszynianie mają silne poczucie odrębności kulturowej i religijnej - mówią i piszą po polsku oraz pamiętają piosenki, opowieści, bajki, a nawet dowcipy przywiezione przez ich rodziców i dziadków z dalekiej Polski. Wędrowiec przybyły do Wierszyny odnosi wrażenie jakby jakimś nieprawdopodobnym zbiegiem okoliczności znalazł się nagle w Polsce. To wyjątkowa sytuacja - wszystkie pozostałe skupiska Polaków w tej części Syberii z biegiem czasu "rozpłynęły się" wśród miejscowej ludności.
Organizatorzy są grupą pasjonatów antropologii z Uniwersytetu Gdańskiego, która postawiła sobie zadanie ocalenia od zapomnienia historii tej niezwykłej miejscowości. Zamierzają przeprowadzić badania terenowe polegające na rozmowach z mieszkańcami, których zapytają o ich codzienne życie, troski i radości, obawy i refleksje oraz plany na przyszłość.
Szczegóły planowanej wyprawy oraz możliwość wsparcia jej finansowo na stronie polakpotrafi.pl.
Załącznik | Wielkość |
---|---|
Rekomendacja Konsulatu Generalnego RP w Irkucku | 211.37 KB |