FameLab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców - naturalnych rzeczników nauki - do zabrania głosu publicznie. Naukowcy stają przed jury i publicznością, by w trzy minuty przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej.
FameLab organizowany w Polsce przez Centrum Nauki Kopernik, to światowy format – od swoich narodzin na Cheltenham Science Festival w 2004 roku stał się jednym z najważniejszych konkursów komunikacji naukowej. Partnerstwo z British Council od 2007 roku sprawiło, że FameLab zyskał kontekst globalny – jest obecny w ponad 30 krajach na całym świecie.
Półfinał odbył się 24 lutego 2018 r.. Prezentowany przez mgr Paulinę Jędrak temat to: "Jak oszukać genetyczne przeznaczenie" - mówiła o metodzie CRISP-Cas 9.
Link: https://www.youtube.com/watch?v=Uzh6ZyU0AnU
Finał konkursu odbył się 19 maja 2018 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Doktorantka Wydziału Biologii mgr Paulina Jędrak prezentowała temat "Tajemnica eliksiru młodości" – prelekcja dotyczyła roli telomerów w starzeniu organizmu.
Link: https://www.facebook.com/FameLabPoland/videos/1719408824840485/
Komentarz autorki, który został umieszczony w informacji prasowej UG: "Podczas finału opowiadałam o starzeniu się organizmu i roli, jaką w tym procesie odgrywają zakończenia chromosomów, czyli telomery. Te struktury nie odpowiadają za tworzenie białek, dzięki temu ich skracanie po każdym podziale komórkowym pozwala ocalić te cenniejsze sekwencje w środku chromosomów. Niektóre komórki np. nowotworowe wytwarzają enzym o nazwie telomeraza, który po każdym podziale odbudowuje utracone fragmenty telomerów, gwarantując im nieśmiertelność. W czasie swojej wypowiedzi zastanawiałam się wraz z publicznością, czy moglibyśmy wykorzystać działanie telomerazy do projektowania nowych terapii przeciwnowotworowych, czy wydłużenia ludzkiego życia. Zwróciłam również uwagę na najnowsze doniesienia naukowców dotyczące opisania dokładnej struktury telomerazy".
W finale otrzymała specjalne wyróżnienie od Fundacji Kościuszkowskiej w postaci pokrycia kosztów (w wysokości 9 000 $) odbycia 3 miesięcznego stażu na dowolnym uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych.
W związku z tym wydarzeniem finalistka udzieliła również wywiadu w Radiu Gdańsk:
https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/75831-zawod-naukowka-czy-wiecie-c...