Pracownicy Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego zdobyli prestiżowe wyróżnienia Polskiej Akademii Nauk. Prof. Grzegorz Węgrzyn otrzymał Medal im. Leona Marchlewskiego za wybitne osiągnięcia badawcze w zakresie biologii molekularnej, zespół pod kierunkiem dr hab. Iwony Mruk zdobył główną nagrodę w konkursie im. prof. K. Bassalika na najlepsze prace mikrobiologiczne wykonane w polskich laboratoriach i opublikowane w roku 2016, a zespół prof. Agnieszki Szalewskiej-Pałasz otrzymał w tym samym konkursie wyróżnienie.
Na posiedzeniu Komitetu Biologii Molekularnej Komórki Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn z Wydziału Biologii UG otrzymał Medal im. Leona Marchlewskiego za wkład w rozwój tej specjalności naukowej. Medal im. Leona Marchlewskiego przyznawany jest corocznie na wniosek Komitetu Biochemii i Biofizyki PAN przez Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN uczonym polskim za wybitne osiągnięcia badawcze w zakresie biologii molekularnej, biologii komórki, biochemii i biofizyki. Jest to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez ten komitet.
Na tym samym posiedzeniu zostały wręczone nagrody i wyróżnienia w konkursie im. prof. K. Bassalika na najlepsze prace mikrobiologiczne wykonane w polskich laboratoriach i opublikowane w roku 2016. Nagroda główna została przyznana zespołowi pod kierunkiem dr hab. Iwony Mruk z Wydziału Biologii UG za artykuł pt. ‘Natural C-independent expression of restriction endonuclease in a C protein-associated restriction-modification system’ opublikowany w czasopiśmie ‘Nucleic Acids Research’ (autorzy: Monika Rezulak, Izabela Borsuk i Iwona Mruk). Wyróżnienie zostało przyznane zespołowi pod kierunkiem prof. dr hab. Agnieszki Szalewskiej-Pałasz z Wydziału Biologii UG za artykuł ‘Isothiocyanates as effective agents against enterohemorrhagic Escherichia coli: insight to the mode of action’ opublikowany w czasopiśmie ‘Scientific Reports’ (autorzy: Dariusz Nowicki, Olga Rodzik, Anna Herman-Antosiewicz i Agnieszka Szalewska-Pałasz).
Zaległą główną nagrodę za najlepszą pracę mikrobiologiczną opublikowaną w roku 2015 odebrał prof. dr hab. Igor Konieczny z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Nagroda została przyznana zespołowi pod kierunkiem prof. Igora Koniecznego za artykuł pt. ‘Plasmid replication initiator interactions with origin 13-mers and polymerase subunits contribute to strand –specific replisome assembly’ opublikowany w czasopiśmie ‘Proceedings of the National Academy of Sciences’ (autorzy: Aleksandra Wawrzycka, Marta Gross, Anna Wasążnik i Igor Konieczny).
Posiedzenie Komitetu Biologii Molekularnej Komórki Polskiej Akademii Nauk odbyło się 14 listopada 2017 r. w Warszawie.
Przygotowanie: Biuro Rzecznika Prasowego UG