fbpx Studyjna wizyta w Warszawie studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej UG | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Tradycyjnie na początku roku akademickiego studenci kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna Uniwersytetu Gdańskiego (drugi rok studiów pierwszego stopnia) razem z opiekunami, dr Konradem Knochem i mgr Magdaleną Iwanowską z Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG, wyjechali na wyjazd studyjny do stolicy. Głównym celem była wizyta w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej i dziennikarskie spotkania.

Czasu było niewiele, ale program pobytu w Warszawie był bardzo bogaty. Punkt pierwszy: Polin – Muzeum Historii Żydów Polskich. Obiekt zachwyca wielkością i różnorodnością. Ten, kto chciałby dokładnie przestudiować historię zamkniętą w salach wystawowych, musiałby spędzić w muzeum prawie cały dzień. Studenci, po obejrzeniu ekspozycji, spotkali się z prof. Barbarą Kirshenblatt-Gimblett, Dyrektorem Programowym wystawy głównej, i porozmawiali o procesie tworzenia ekspozycji. Wieczorem – spotkanie w teatrze Komedia; „Ostra jazda” to zabawna historia w sam raz na zakończenie długiego dnia.

Drugi dzień to przede wszystkim wizyta w Sejmie RP. Studenci trafili akurat na bardzo burzliwe obrady i mogli na żywo zobaczyć i usłyszeć najsłynniejsze osoby polskiej polityki. Siedząc na galerii sejmowej obserwowali debatę na temat działań rządu związanych z pozyskaniem śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP z udziałem Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza. Po budynku przy ulicy Wiejskiej oprowadził ich poseł Jerzy Borowczak.

Na koniec wizyty w Warszawie studenci udali się do redakcji tygodnika „Polityka”, aby zapoznać się z redakcyjną pracą jednego z najbardziej rozpoznawalnych tygodników opinii w Polsce. W rozmowie z Bartkiem Chacińskim (kierownikiem działu Kultura) oraz Leszkiem Będkowskim (redaktorem prowadzącym) dowiedzieli się między innymi, jakie są reakcje na kontrowersyjne okładki, a także jak trzeba mobilizować kolegów, aby powstał kolejny numer tygodnika.

Dwa dni studyjne wizyty były bardzo intensywne, ale dzięki temu okazały się również dla studentów satysfakcjonujące i  mobilizujące do dalszej pracy.

Klara Mirecka, studentka kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna na  Uniwersytecie Gdańskim

wawawawawawawawawawawawawawa
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Iwona Kuklińska