fbpx „Momenty splątane” – prof. Marek Żukowski w PlatonTV | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

„Momenty splątane” – prof. Marek Żukowski w PlatonTV

28 października 2016 r. na portalu Naukowej Interaktywnej Telewizji HD w Sieci PIONIER (http://platontv.pl/) odbędzie się premiera krótkiego programu naukowego „Przełomowy moment: Momenty splątane” (odc. 4), przygotowanego przez zespół telewizyjny Politechniki Gdańskiej - TASK, poświęconego Profesorowi Markowi Żukowskiemu z Wydziału Matematyki fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.

Premiera materiału będzie miała miejsce na portalu PlatonTV: http://platontv.pl/cycle/przelomowy-moment

Planowana jest na godz. 12.00.

Opis programu

Mechanika kwantowa już od blisko stu lat stawia przed naukowcami pytania, które wciąż pozostają bez odpowiedzi. Teorie kwantowe to jedne z największych naukowych dokonań XX wieku. Jednocześnie boleśnie uświadamiają granice, których świat nauki długo jeszcze nie przekroczy. Jednym ze śmiałków, którzy postanowili rzucić wyzwanie kwantom jest Profesor Marek Żukowski z Uniwersytetu Gdańskiego. Na jego „naukowej liście przebojów” znajduje się wiele uznanych prac, przełomowych nie tylko dla samego Profesora, ale i dla świata nauki. Drugą pasją naszego bohatera są maratony. Okazuje się, że częste treningi, wysiłek fizyczny i pokonywanie kolejnych granic mogą mieć wiele wspólnego z pracą fizyka kwantowego.

Profesor Marek Żukowski

zajmuje się zagadnieniami związanymi z podstawami mechaniki kwantowej i kwantową informacją od 1987 roku. Jest autorem blisko 130 prac naukowych (w tym kilku opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie Nature), cytowanych łącznie ponad 3000 razy. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Ministra Nauki oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (w tym także prestiżowej Nagrody TEAM). Obecnie pełni funkcję dyrektora Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki Uniwersytetu Gdańskiego. Jest również członkiem Rady Narodowego Centrum Nauki.

Gdańsk  i Uniwersytet Gdański od lat należy do czołowych ośrodków naukowych na świecie w dziedzinie fizyki kwantowej. Tu powstały koncepcje i rozwiązania stosowane na całym świecie, a  wyniki prac naukowych  były cytowane w tysiącach prac innych autorów i stosowane w dziesiątkach laboratoriów.  To zaowocowało powołaniem w 2007 roku Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej, które pełni rolę ważnego ogniwa w europejskiej przestrzeni badawczej w dziedzinie informatyki kwantowej. Na czele KCIK stoi prof. Ryszard Horodecki. Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego prowadzą badania nad kryptografią kwantową, stanami ze związanym splątaniem, kwantową pamięcią, klonowaniem i kasowaniem informacji kwantowej, interferometrią kwantową. Pionierzy informatyki kwantowej w świecie: profesor Charles H. Bennett z USA oraz  Anton Zeilinger z Austrii otrzymali tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego.

PlatonTV:

Naukowa Interaktywna Telewizja HD w Sieci PIONIER (http://platontv.pl/) stworzona do produkcji i udostępniania materiałów video o tematyce naukowej, skierowanych zarówno do środowiska naukowego, jak i całego społeczeństwa. Powstała, jako jedna z pięciu usług wdrożonych w sieci PIONIER w ramach projektu pn. „Platforma Obsługi Nauki PLATON - Etap I: Kontener usług wspólnych”, zrealizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Platforma umożliwia produkcję treści audiowizualnych i transmisję „na żywo” w jakości HD w oparciu o profesjonalnie wyposażone telewizyjne studia produkcyjne (zlokalizowane w 6 miastach w Polsce), studia nagrań (w 15 miastach) oraz 6-kamerowy wóz realizatorski, pozwalający realizować produkcje poza lokalizacjami studiów. Platforma PlatonTV to także zintegrowana, zaawansowana infrastruktura i aplikacje służące składowaniu, przetwarzaniu, dystrybucji i skalowalnemu udostępnianiu treści audiowizualnych w jakości HD oraz zespoły specjalistów w różnych obszarach
produkcji treści audiowizualnych.

Przełomowy Moment