fbpx Udział Uniwersytetu Gdańskiego w Kociewskim Festiwalu Nauki | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Udział Uniwersytetu Gdańskiego w Kociewskim Festiwalu Nauki

6 października 2016 r. Uniwersytet Gdański gościł w Starogardzie Gdańskim. Odbyła się tam pierwsza edycja Kociewskiego Festiwalu Nauki, imprezy popularyzującej naukę, edukację i wiedzę oraz ukazującej związki badań naukowych z praktyczną sferą życia a także z technologiami przemysłowymi i ochroną środowiska.

Spośród 11 miejsc festiwalowych - w czterech z nich Uniwersytet Gdański reprezentowany był przez pięć wydziałów: Wydział Biologii, Wydział Chemii, Wydział Historyczny, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed.

Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpiło w auli I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Hallera 34 w Starogardzie Gdańskim.  W imieniu naszej uczelni głos zabrał Kanclerz UG, dr Mirosław Czapiewski, który podziękował organizatorowi - Fundacji Rozwoju i Edukacji Społeczności Lokalnych „In Fortes” za zaproszenie Uniwersytetu Gdańskiego do udziału w festiwalu w charakterze wyłącznego partnera merytorycznego.

Następnie w godzinach 10.00-15.00 - zarówno w I Liceum, jak i w II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Kościuszki 131 odbył się cykl prezentacji i warsztatów przygotowanych przez wydziały UG.

Wydział Biologii reprezentowany był przez Studenckie Naukowo Koło Botaniczne „Zioło”, które zaprezentowało ciekawe okazy rośli jak: mimozy, kaktusy, wilczomlecze, paprocie, storczyki czy rośliny łąkowe. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. dlaczego rośliny upodabniają się do kamieni oraz zwierząt oraz w jaki sposób rośliny owadożerne chwytają ofiary, poznać sposób zapylania roślin u przedstawicieli storczykowatych, dowiedzieć się, że parząca pokrzywa posiada drugie - milsze oblicze, zobaczyć roślinne „dziwolągi”, przekonać się, jakie właściwości prozdrowotne mają rośliny np. babka lancetowata oraz uzyskać szereg informacji na temat „zachowań” roślin. Na warsztaty składały się ciekawe gry, zabawy i konkursy z nagrodami.

Z Wydziału Chemii wystąpili członkowie Naukowego Koła Chemików oraz Koła Naukowego Ochrony Środowiska, którzy poprowadzili warsztaty w formie pokazów prezentujących zadziwiający i inspirujący świat chemii. Przeprowadzonych zostało wiele eksperymentów i reakcji chemicznych, podczas których można było dowiedzieć się na temat właściwości ciekłego azotu i „suchego lodu”, poznać różnicę między watą a „superwatą”, czy też zobaczyć tańczącą na wodzie kulę sodu, reakcję zachodzącą w dawnej lampie błyskowej oraz przyjrzeć się burzy w probówce i zobaczyć zielony znicz olimpijski.

Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki zaprezentował pokazy fizyczne i matematyczne. Pokazy z fizyki obejmowały doświadczenia z elektrostatyki, prądu oraz magnetyzmu. Uczestnicy mieli okazję poznać budowę oraz działania urządzeń taki jak maszyna elektrostatyczna, generator van de Graaffa, młynek Franklina, czy działo Gaussa. W części matematycznej przeprowadzone zostały warsztaty pt. „Sofizmaty matematyczne”.

W II LO zaprezentowana została seria pokazów i doświadczeń dotyczących praw optyki. Dzięki kolorowym laserom, uczestnicy mieli okazję zaobserwować zjawiska takie jak dyfrakcja i interferencja czy doświadczyć symulacji wad wzroku oraz dowiedzieć się jak działa ich korekta. Ponadto zaprezentowane zostały ciekawe zjawiska stroboskopowe oraz szereg widowiskowych pokazów optycznych. Matematycy przeprowadzili warsztaty pn. „Jak grać, żeby wygrywać”.

Czwartym z wydziałów uczestniczącym w festiwalu był Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed. W programie warsztatów znalazły się m.in. pokazy świecących bakterii na różnych kolorowych podłożach, pokaz antybiogramów oraz posiewów bakterii środowiskowych jak np. bakterie z klamki, czy telefonu komórkowego, prezentacja roślin z hodowli in vitro oraz procesu mikrorozmnażania roślin i pokaz świecącego DNS na żelu agarozowym.

Przedstawiciele Biura Rekrutacji UG zaprezentowali aktualną ofertę edukacyjną na rok akademicki 2017/2018 oraz przekazali uczestnikom informacje na temat procesu rekrutacyjnego.

Na Grodzisku Owidz przedstawiciele Wydziału Historycznego UG na stanowisku archeologicznym opowiedzieli o pracy archeologa i przybliżyli uczestnikom metody oraz narzędzie ich pracy. W programie znalazły się również warsztaty archeologiczne pn. „Archeolog - detektyw”, podczas których uczniowie mogli spróbować swoich sił w rozpoznawaniu zabytków archeologicznych. Dla uczniach szkół ponadgimnazjalnych przygotowana została prezentacja pt. „Dla czego warto studiować na Wydziale Historycznym?”.

Uniwersytet Gdański był również w Galerii Neptun. W ramach pokazów pn. „Dlaczego Pan Hillary nosi okulary?”, przygotowanych przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki i kierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, przedstawione zostały zjawiska fizyczne związane z procesem widzenia, podczas których dzieci same mogły się przekonać, ile kolorów ma światło, jak mieszać barwy oraz skupiać, rozpraszać i rozszerzać promienie świetlne.

Uniwersytet Gdański angażując się w przedsięwzięcie Kociewskiego Festiwalu Nauki (program imprezy poniżej) kontynuuje wieloletnią tradycję związaną z aktywną popularyzacją nauki wśród dzieci i młodzieży, czego dowodem jest wieloletnia koordynacja i współorganizacja Bałtyckiego Festiwalu Nauki, czy też organizacja imprez z cyklu: „Uniwersalna Strefa Nauki” oraz „Uniwersytet Lubię to!”.

Fot. Piotr Szpajer i Wacław Kulczykowski

knf_1knf_2knf_3knf_4knf_5knf_6knf_7knf_8knf_9knf_10knf_11knf_12knf_13knf_14knf_15knf_16knf_17knf_18knf_19knf_20knf_21
piątek, 7 października 2016 roku, 15:22