W Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego spotkało się ponad 400 absolwentów wydziałów ekonomicznych UG oraz uczelni ekonomicznych, których tradycje UG kontynuuje – Wyższej Szkoły Handlu Morskiego i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie.
Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Absolwentów Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Sopocie, Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wydziałów Ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Prezes Stowarzyszenia przywitał przybyłych podkreślając, że jest to prawdopodobnie organizacja o najdłuższej nazwie w Europie. Absolwentów przywitał także JM Rektor UG prof. dr hab. Bernard Lammek, który podkreślił znaczenie jakie dla uczelni ma współpraca z organizacjami reprezentującymi absolwentów uczelni.
- Absolwenci poprzez swoje dokonania i sukcesy są żywym dowodem na potencjał jaki uczelnia daje studentom – mówił prof. Bernard Lammek.
O potencjale tym najlepiej świadczyły osoby zgromadzone w auli. Byli wśród nich m.in.: były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, były premier Jan Krzysztof Bielecki, były ambasador Polski w ZSRR i Rosji Stanisław Ciosek, były członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Dariusz Filar, prezes Portu Gdynia Janusz Rosiński, posłanki Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Joanna Senyszyn, prorektor UG ds. rozwoju i finansów prof. Mirosław Szreder, dziekan Wydziału Zarządzania prof. Jerzy Bieliński i dziekan Wydziału Ekonomicznego prof. Krzysztof Dobrowolski.
Wśród przybyłych na Zjazd absolwentów dominowały roczniki z lat 60., 70. i 80. Ale pojawili się też nestorzy, którzy kończyli studia w latach 40. i obecnie mają powyżej 90. lat. Otrzymali oni okolicznościowe medale przygotowane przez Stowarzyszenie Absolwentów. Medale te otrzymali także ci byli studenci ekonomicznych wydziałów UG, którzy mogą pochwalić się osiągnięciami sportowymi na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.
Znaczenie ekonomicznego kształcenia akademickiego prowadzonego w Sopocie od siedemdziesięciu lat podkreślali zabierający głos przedstawiciele władz. Posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk odczytała list do uczestników zjazdu od Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, który objął Zjazd swoim patronatem. Jacek Karnowski prezydent Sopotu podkreślał znaczenie jakie ma uczelnia ekonomiczna i środowisko akademickie dla miasta, a Aleksander Kwaśniewski i Jan Krzysztof Bielecki zwrócili uwagę na wyjątkowo duży wpływ absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego na zmiany jakie nastąpiły w Polsce na przełomie lat 80. i 90. oraz późniejsze kształtowanie polityczno-ekonomicznej sytuacji naszego kraju.
Sentymentalną podróżą w przeszłość był Panel Absolwentów, który poprowadził prof. Dariusz Filar, a w którym udział wzięli: Tomasz Kloskowski, Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Ewa Wyzga, współzałożycielka Zakładów Kompozytowych Bella, Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Aleksander Kwaśniewski, Roman Kinda, prezes Navimor International, Janusz Jarosiński, prezes Portu Gdynia i europoseł Janusz Lewandowski.
- Odbywaliśmy praktyki w oddziale Banku Handlowego przy Skwerze Kościuszki w Gdyni – wspominał Aleksander Kwaśniewski. – Wypisywaliśmy akredytywy i musieliśmy siedzieć w pracy pełne 8 godzin. Po pracy szliśmy do pobliskiego baru, gdzie rozmawialiśmy głównie o polityce. Wtedy pewnie zdecydowałem, że wolę politykę niż akredytywy.
- Siedziałem na korytarzu przygotowując się do egzaminu, gdy przechodzący profesor zapytał czy nie chciałbym rozpocząć pracy na lotnisku. Dał mi dwa dni na decyzję i poszedł. – wspominał Tomasz Kloskowski. – Za pół godziny wracał i zapytał się czy już podjąłem decyzję. W ten sposób nauczył mnie szybko podejmować decyzje.
- Jechaliśmy z mężem windą z wnioskiem o kredyt na podjęcie działalności gospodarczej – opowiadała Dorota Arciszewska-Mielewczyk. – Jadąca z nami pani zapytała jaką sprawę chcemy załatwić w banku. Gdy powiedzieliśmy, że kredyt na firmę, obruszyła się „Takim młodym? Ja bym kredytu nie dała”. Wtedy chyba postanowiłam, że chcę coś zmienić w tym kraju i czas zająć się polityką.
Podobnych wspomnień na Zjeździe było oczywiście tyle ilu uczestników, ale absolwenci nie zapomnieli o obecnych studentach, którzy prezentowali dokonania swoich kół naukowych i przy okazji sprawdzali wiedzę starszych kolegów z zakresu nowych technologii. Na przykład Koło Naukowe Informatyki Lider przygotowało test jednokrotnego wyboru, w którym zadawało trudne pytania typu, co to jest selfie, hasztag czy lajk.
Koła naukowe wzięły też udział w konkursie na referat naukowy tematycznie nawiązujący do ich działalności. Pierwszą nagrodę i 7 tys. zł ufundowane przez Stowarzyszenie zdobyło Koło Naukowe E-xpert z Wydziału Zarządzania. Wręczenie nagród poprzedził panel, podczas, którego padło z sali ważne pytanie, na które obecni menedżerowie otrzymali interesującą odpowiedź od przyszłych zarządzających. Pytanie brzmiało jakiego początkowego wynagrodzenia oczekują od potencjalnych pracodawców świeżo upieczeni absolwenci wydziałów ekonomicznych UG. Odpowiedzi mieściły się w przedziale od 3 do 4,5 tys. zł.
Po południu uczestnicy Zjazdu spotkali się na mszy świętej w intencji zmarłych koleżanek i kolegów. Wieczorem natomiast, nad brzegiem Zatoki Gdańskiej, z towarzyszeniem oszałamiającego spektaklu przyrody, czyli burzy, która przetaczała się nad Trójmiastem, absolwenci bawili się jak za dawnych czasów na uroczystej kolacji w Klubie SCENA w restauracji Smak Morza.
Maciej Goniszewski, rzecznik prasowy Zjazdu 70-lecia 1946-2016
Relacja wideo portalu www.portalmorski.pl [10:44]