fbpx Obchody Dnia Europy na Uniwersytecie Gdańskim | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Obchody Dnia Europy na Uniwersytecie Gdańskim

W 66. rocznicę ogłoszenia deklaracji Roberta Schumana, uznawanej za początek integracji europejskiej, 9 maja Unia Europejska świętuje Dzień Europy. Zgodnie z wieloletnią tradycją Ośrodek Badań Integracji Europejskiej wspólnie z Wydziałem Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego organizują w maju obchody Dnia Europy. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Jarosława Wałęsy, europosła, a gościem specjalnym będzie Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP w latach 1995 - 2005. Tematem wiodącym obchodów będzie Europa w obliczu aktualnych wyzwań.

Czas: 16 maja 2016 r. (poniedziałek), godz. 12:00

Miejsce: Wydział Ekonomiczny UG, Sopot, ul. Armii Krajowej 119/121 (Aula „O”)

Organizatorzy: Ośrodek Badań Integracji Europejskiej i Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego

W ramach tegorocznych obchodów Dnia Europy odbędzie się XIII edycja konkursu Polska w Unii, konferencja naukowa oraz Gala Dnia Europy. Jak zapowiadają organizatorzy, podczas konferencji podjęta zostanie próba wskazania obecnych i przyszłych zagrożeń dla bezpieczeństwa – Europy, Unii Europejskiej i poszczególnych państw, w tym Polski – w różnych jego wymiarach. Konferencja będzie zatem płaszczyzną wymiany opinii i poglądów oraz prezentacji wyników badań na temat współczesnych problemów Unii Europejskiej, w tym przede wszystkim zjawisk i procesów wpływających na stan bezpieczeństwa Europy, zarówno społecznego jak i obronnego.

Po konferencji odbędzie się uroczysta gala, podczas której nastąpi ogłoszenie wyników i nagrodzenie laureatów konkursu Polska w Unii. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego oraz studentów Wydziału Ekonomicznego UG. Wzięło w nim udział 110 uczniów z 51 szkół. Do finału przeszło trzynastu najlepszych. Wszyscy uczestnicy II etapu otrzymają dyplomy i drobne upominki. Finaliści, na zaproszenie Jarosława Wałęsy, wyjadą do siedziby Parlamentu Europejskiego oraz otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez firmę Ziaja oraz Young Digital Planet.

W programie:

• godz. 12:00 - Początek uroczystości
  • godz. 12:30 - Wystąpienie Jarosława Wałęsy, europosła
  • godz. 13:00 - Panel dyskusyjny z udziałem wybitnych ekspertów
  • godz. 14:00 - Podsumowanie Konkursu Polska w Unii
  • godz. 15:00 - Wystąpienie Aleksandra Kwaśniewskiego, Prezydenta RP w latach 1995 – 2005.

poniedziałek, 9 maja 2016 roku, 13:12