Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego w ramach Roku Matematyki na Pomorzu zorganizował 30 znaczących, przygotowanych z dużym rozmachem wydarzeń o zasięgu wojewódzkim, w ramach których odbyło się kilkaset konkursów, wykładów popularnonaukowych, prezentacji, wystaw, zabaw i gier matematycznych i aż 110 warsztatów. Udział w nich wzięło ponad 6 tysięcy uczestników.
Łącznie w całym województwie z udziałem pomorskich uczelni, szkół i wszystkich instytucji biorących udział w Roku Matematyki na Pomorzu odbyło się 300 wydarzeń, w których udział wzięło 21 tysięcy uczniów.
Rok Matematyki na Pomorzu został ogłoszony przez Sejmik Województwa Pomorskiego i odbywał się z inicjatywy trzech pomorskich uczelni – Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Pomorskiej w Słupsku. Przez cały 2015 rok odbywały się wydarzenia, których celem było popularyzowanie matematyki oraz zwalczanie negatywnych stereotypów związanych z tą dziedziną nauki. Inauguracja Roku Matematyki na Pomorzu odbyła się 21 stycznia 2015 roku na Uniwersytecie Gdańskim.
21 stycznia 2016 roku o godz. 12.15 na Politechnice Gdańskiej (Gdańsk ul. G. Narutowicza 11/12). zaplanowano konferencję podsumowującą oraz matematyczny happening.
W ramach konferencji, która będzie miała miejsce się na Dziedzińcu Farenheita Politechniki Gdańskiej odbędzie się spotkanie z Marszałkiem Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem i rektorami pomorskich uczelni: prof. Bernardem Lammkiem Rektorem Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Henrykiem Krawczykiem Rektorem Politechniki Gdańskiej i prof. Romanem Drozdem Rektorem Pomorskiej Akademii w Słupsku. Adam Krawiec, Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego, wygłosi referat „Matematyka w perspektywie długoterminowej – instrumenty wsparcia edukacji w województwie pomorskim”.
W godz. 11.00-14.30 na Dziedzińcu Heweliusza Politechniki Gdańskiej będzie się odbywał happening matematyczny – konkursy, gry, zabawy, prezentacje i spotkania. Z tej okazji Uniwersytet Gdański przygotował m.in.:
Rok Matematyki na Uniwersytecie Gdańskim
W czasie Roku Matematyki na Pomorzu Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego zorganizował 30 znaczących, przygotowanych z rozmachem wydarzeń o zasięgu wojewódzkim, w ramach których odbyło się kilkaset konkursów, wykładów popularnonaukowych, prezentacji, wystaw, zabaw i gier matematycznych i aż 110 warsztatów. Udział w nich wzięło ponad 6 tysięcy uczestników – dzieci, uczniów na wszystkich poziomach edukacji, nauczycieli oraz mieszkańców Pomorza, niezależnie od wieku.
Wśród najciekawszych warto wymienić: Ogólnopolski Konkurs Akademicki „Mat2Tab 2015” (tworzenie materiałów dydaktycznych, wspomagających nauczanie matematyki), matematyczne referaty uczniowskie, Konkurs matematycznego orgiami, Konkurs na komiks, Ligę matematyczną dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, Ogródek matematyczny (matematyka dla najmłodszych) oraz Pomorską Noc Matematyki, która odbyła się z 13 na 14 marca 2015 roku i Dzień Liczby Pi.
W czasie takich wyjątkowych spotkań, jak seminarium „Bez matematyki kariery nie zrobisz” oraz „Matematyka jako ważny składnik kultury i cywilizacji” Uniwersytet Gdański odwiedziło ponad 2500 uczniów i nauczycieli.
Matematyka była także źródłem artystycznej, a nawet kulinarnej inspiracji – na Wydziale odbyły się wystawy prac plastycznych inspirowanych matematyką, a uczniowie wzięli udział w konkursie kulinarnym na danie inspirowane matematyką: „Matematyka na talerzu – smakołyki na rok matematyki”.
Jedną z najważniejszych inicjatyw było rozpoczęcie pierwszej edycji Pomorskich Meczów Matematycznych. W konkursowej rywalizacji udział wzięło 90 szkół z całego województwa i ponad 1000 uczniów. Każdy mecz stał się świętem matematyki, a matematyczne rozgrywki zaowocowały nowymi kontaktami, przyjaźniami i współpracą pomiędzy szkołami, uczniami i nauczycielami.
Wiele wydarzeń, które odbyły się w ramach Roku Matematyki na Pomorzu z inicjatywy Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego nabrało charakteru cyklicznego i zaowocuje w przyszłych latach kolejnymi spotkaniami promującymi matematykę wśród uczniów, nauczycieli i mieszkańców Pomorza.
Więcej informacji na stronie: https://mat.ug.edu.pl/rm2015/
dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego