Z przyjemnością informujemy, że prof. dr hab. Beata Pastwa-Wojciechowska, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, została uhonorowana prestiżowym tatarskim odznaczeniem „Gwiazdy Orientu” w podziękowaniu za krzewienie kultury i dziedzictwa Tatarów w Rzeczpospolitej Polskiej.
Kapituła Związku Szlachty Tatarskiej Byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego w Gdańsku nadała prof. zw. dr hab. Beacie Pastwie-Wojciechowskiej Medal „Gwiazdy Orientu” podkreślając osobistą rolę laureatki w kreowaniu nowych przedsięwzięć kulturalnych, dbaniu o historię tatarską, a także w sprzyjaniu inicjatywom pochodzącym od Tatarów. Doceniono również zaangażowanie pani profesor we wspieraniu różnych projektów społecznych i kulturalnych oraz pomoc środowiskom mniejszości narodowych.
W okresie międzywojennym opiekę nad spuścizną kulturową społeczności tatarskiej w Polsce pełnił Związek Kulturalno-Oświatowy Tatarów Rzeczypospolitej. Od czasu przemian politycznych roku 1989 zajmuje się tym Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. W roku 2013 zarejestrowano z kolei Związek Szlachty Tatarskiej Byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego z siedzibą w Gdańsku. Stowarzyszenie to różni się nieco od wspomnianego wcześniej, ale według swojego statutu również kontynuuje tradycje przedwojennych stowarzyszeń kulturalnych Tatarów. Związek zrzesza członków społeczności tatarskiej, którzy mogą wylegitymować się pochodzeniem z arystokratycznych i szlacheckich rodów tatarskich Wielkiego Księstwa. Medale „Gwiazdy Orientu” przyznawane są wybitnym osobistościom, które doceniają patriotyzm Tatarów, ich waleczność i oddanie Rzeczpospolitej Polskiej.
O laureatce
Prof. dr hab. Beata Pastwa-Wojciechowska od początku swojej kariery akademickiej jest związana z Uniwersytetem Gdański, najpierw jako studentka kierunku psychologia, a następnie jako pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Nauk Społecznych. Od 2008 roku (obecnie jest to druga kadencja) pełni funkcję Dziekana Wydziału Nauk Społecznych i od wielu lat kierownika Zakładu Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej. Jest autorem dwóch monografii naukowych, współredaktorem pięciu monografii zbiorowych, autorem bądź współautorem pięciu artykułów naukowych z listy Journal Citation Reports (interdyscyplinarna lista czasopism naukowych, publikowana corocznie przez Thomson Reuters) oraz autorem kilkudziesięciu artykułów w punktowanych czasopismach, a także rozdziałów w recenzowanych publikacjach książkowych. Ponadto jest autorem i współautorem licznych wystąpień naukowych na konferencjach międzynarodowych i krajowych.
Prof. dr hab. Beata Pastwa-Wojciechowska pracowała również jako psycholog w Areszcie Śledczym w Gdańsku i w Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny), a przez wiele lat pełniła funkcję biegłego sądowego w zakresie psychologii i seksuologii w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Swoją wiedzę pogłębiała na różnego rodzaju kursach i szkoleniach w Polsce i za granicą. Posiada specjalizację pierwszego stopnia z zakresu psychologii klinicznej. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu pomocy psychologicznej w dziedzinie seksuologii. Jest cenionym na arenie międzynarodowej badaczem zagadnień z zakresu psychologii sądowej oraz przestępstw na tle seksualnym.