fbpx Finansowanie badań gdańskich humanistów | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Finansowanie badań gdańskich humanistów

„Kalendarium poświęcone Brunonowi Schulzowi” i „Gniazdo gryfa. Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury” – to projekty złożone przez naukowców Uniwersytetu Gdańskiego, które zdobyły finansowanie w  konkursie „Tradycja” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Kierownikami projektów są: prodziekan ds. nauki Wydziału Filologicznego, prof. UG, dr hab. Stanisław Rosiek i kierownik Zakładu Antropologii Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński

Do obydwu modułów, „Tradycja” 1.a i „Tradycja” 1.b, przez miesiąc nadesłano aż 520 wniosków. Popularność konkursu szła w parze z wysokim poziomem zgłoszeń. Dlatego Rada Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki wspólnie z MNiSW zdecydowały się na podwyższenie początkowego budżetu konkursu o ponad 9 mln zł.  Finansowanie uzyskało w sumie 47 projektów.

„Tradycja”, pierwszy konkurs nowej edycji Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, umożliwia sfinansowanie istotnych dla nas wszystkich badań humanistycznych. Tylko uważne spojrzenie w przeszłość może nauczyć nas czegoś o przyszłości – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Badanie twórczości wybitnych malarzy, pisarzy czy muzyków, odkrywanie mniej znanych sylwetek, studia idei czy prace nad historycznymi słownikami – one wszystkie wzbogacają naszą wiedzę i tożsamość, przyczyniając się do rozwoju nauki.

W nowej formule NPRH w konkursie „Tradycja” uczestnicy zgłaszali projekty, których celem jest upowszechnianie i badanie polskiego dziedzictwa kulturowego. Zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim dzieł wybitnych lub nieznanych artystów, analiz problemów historycznych czy pracy nad archiwami i kalendariami. Osobny nabór ogłoszono na projekty długotrwałe („Tradycja” 1.a) oraz na działania o mniejszej skali i zasięgu („Tradycja” 1.b).

Wśród najlepszych projektów, które uzyskały finansowanie znalazły się dwa prowadzone przez pracowników naukowych Uniwersytetu Gdańskiego. Wydział Filologiczny UG zgłosił projekt prowadzony przez prof. UG, dr hab. Stanisława Rośka - "Kalendarz życia, twórczości i recepcji Brunona Schulza" – a uzyskane finansowanie wyniosło 1 889 160 zł. Natomiast projekt prof. dr hab. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego - „Gniazdo gryfa. Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury” - zgłosił Instytut Kaszubski. W tym przypadku finansowanie wynosi 734 600 zł.

„Tradycja” to pierwszy z trzech konkursów ogłoszonych w ramach nowej formuły Narodowego Programu Humanistyki. Została ona wprowadzona przez minister Lenę Kolarską-Bobińską po Okrągłym Stole Humanistyki, na którym Rada NPRH przedstawiła swoje propozycje modyfikacji programu. W poprzednich edycjach ogłaszano jeden konkurs składający się z trzech części – obecnie są to trzy niezależne konkursy, poświęcone różnym potrzebom polskiej humanistyki: rozstrzygnięta właśnie „Tradycja”, „Rozwój” do którego nabór wniosków zakończył się w maju i „Umiędzynarodowieniu”, w którym można wziąć udział do 31 lipca 2015 r.

Finansowanie dla badań gdańskich humanistów
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Iwona Kuklińska
Treść wprowadzona przez: Iwona Kuklińska