fbpx Miejsce Uniwersytetu Gdańskiego w rankingach | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Miejsce Uniwersytetu Gdańskiego w rankingach

W czerwcowym rankingu przygotowanym przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” Uniwersytet Gdański zajął 7. miejsce wśród uniwersytetów i 17. miejsce wśród akademickich szkół polskich (9 czerwca 2015). W naukowym rankingu „Polityki”, mierzonym obiektywnymi parametrami indeksu Hirscha Uniwersytet Gdański zajął 4. miejsce wśród uniwersytetów i 6. miejsce wśród akademickich szkół wyższych (publikacja 2 czerwca 2015).

Pierwsza tegoroczna „trójka” w rankingu 86 szkół akademickich, przygotowanym przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” – to największe polskie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski (wspólne w tym roku pierwsze miejsce) oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (pozycjonowany na trzecim miejscu). Uniwersytet Gdański zajął w tym rankingu miejsce 17.

W tegorocznej 16. edycji rankingu „Perspektyw” Uniwersytet Gdański zajął 7. miejsce wśród 25 zakwalifikowanych przez „Perspektywy” jako uniwersytety szkół wyższych i 17. miejsce wśród 86 akademickich szkół polskich.  W rankingu pomorskich pracodawców znajduje się na 2. miejscu.

Ranking na stronie: http://www.perspektywy.pl/

Jak podają twórcy rankingu publikowanego przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” – ranking uczelni akademickich składa się z sześciu grup kryteriów: prestiżu, potencjału naukowego, efektywności naukowej, innowacyjności, warunków studiowania oraz umiędzynarodowienia studiów. Przy czym do kryterium „prestiż”, ocenianym przez akademickie gremia, przykładana waga to 24 procent; do potencjału naukowego 15 procent, do efektywności naukowej – 26 procent, do innowacyjności – 9 procent, do umiędzynarodowienia studiów – 15 procent i do warunków studiowania – 11 procent. Pozostałe rankingi składają się z pięciu grup kryteriów: prestiżu, siły naukowej, innowacyjności, warunków studiowania oraz umiędzynarodowienia studiów (kryteria uwzględniane są w różnych rankingach z różną wagą).

W opublikowanej 2 czerwca 2015 roku trzeciej edycji naukowego rankingu  „Polityki” Uniwersytet Gdański zajął 4. miejsce wśród 21 polskich uniwersytetów i 6. miejsce wśród 86 akademickich szkół wyższych w Polsce. To bardzo wysoka lokata i najwyższe miejsce wśród pomorskich uczelni. Ranking tygodnika „Polityka” jest publikowany w oparciu  o obiektywne parametry indeksu Hirscha, które pokazują liczbę ogłoszonych przez uczelnie publikacji naukowych oraz ich cytowania w innych publikacjach. w porównaniu do roku ubiegłego wartość indeksu Hirsha dla UG wzrosła z 98 do 105 punktów. To oznacza, że prace naukowe badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego są znane i cytowane w cenionych naukowych czasopismach.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Krzysztof Klinkosz
Treść wprowadzona przez: Krzysztof Klinkosz