Ogródek Matematyczny, wykład i konkurs z okazji Roku Matematyki na Pomorzu
Z okazji trwającego na Pomorzu Roku Matematyki Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego przygotował kolejne atrakcyjne wydarzenia dla mieszkańców województwa pomorskiego. Tym razem z okazji Dnia Dziecka – 1 czerwca 2015 roku – naszą uczelnię odwiedzą uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych i wezmą udział w grach i zabawach zorganizowanych w ramach matematycznego ogródka. A już 10 czerwca zapraszamy wszystkich na wykład z cyklu „Świat jest matematyczny”. Przypominamy także o trwającym konkursie na jednokadrowy komiks – rozstrzygnięcie już 17 czerwca.
Ogródek Matematyczny na Uniwersytecie Gdańskim
W ramach Roku Matematyki na Pomorzu, 1 czerwca z okazji dnia Dziecka na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się „Ogródek Matematyczny” dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. W ten szczególny dzień na najmłodszych czeka wiele atrakcji:
- Bajka matematyczna pt. „Jak krasnoludki uczyły się liczyć?”, audytorium nr 3, godz. 9.00 i 10.30
A w godzinach 9.00-13.00:
- „Rabatki matematyczne” – liczbowa, logiczna, geometryczna, 3D oraz e-rabatka
- Salonik gier
- Tangramy
- Kopuły geodezyjne
Jednocześnie informujemy, że niestety rejestracja na zajęcia nie jest już możliwa, gdyż wszystkie miejsca zostały już zajęte.
Wykład z cyklu „Świat jest matematyczny”
Już 10 czerwca odbędzie się kolejny wykład otwarty z cyklu „Świat jest matematyczny”. Wykład pt. „Od 3-kolorowania węzłów do operatora Yanga-Baxtera” wygłosi prof. Józef H. Przytycki z George Washington University i Uniwersytetu Gdańskiego.
10 czerwca 2015, godz. 11.15-12.15 ,
Audytorium 1, Instytut Matematyki Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 57
Informacje o wykładowcy:
Józef Henryk Przytycki (ur. w 1953 roku w Warszawie) – polski matematyk specjalizujący się w topologii, a szczególnie teorii węzłów. W 1977 roku ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, później wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Stopień doktora uzyskał na Columbia University, habilitację – w 1995 roku na Uniwersytecie Warszawskim, zaś tytuł profesora – w 2012 roku na Uniwersytecie Gdańskim. Aktualnie jest profesorem matematyki na George Washington University. Jest autorem oraz współautorem wielu publikacji matematycznych, w tym ponad 100 prac badawczych oraz książek.
Konkurs na jednokadrowy komiks
Przypominamy o trwającym konkursie na jednokadrowy komiks. Konkurs polega na przerobieniu obrazka wybranego z galerii na stronie: https://mat.ug.edu.pl/rm2015/?c=komiks , przedstawiającego sławnego matematyka, na pojedynczy kadr z komiksu poprzez dodanie wypowiedzi w tzw. dymku. Organizatorem konkursu jest Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG.
Termin nadsyłania prac upływa dnia 15 czerwca 2015 roku, a rozstrzygniecie konkursu – już 17 czerwca 2015. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Prace należy nadsyłać na adres: ugkonkurs2015@gmail.com. Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się stronie: https://mat.ug.edu.pl/rm2015/?c=komiks
Do tej pory w ramach Roku Matematyki na Pomorzu na Uniwersytecie Gdańskim odbyły się pomorskie mecze matematyczne dla uczniów szkół średnich i gimnazjów, gry zabawy i wykłady w ramach Pomorskiej Nocy Matematyki i Dnia Liczby Pi, cykl wykładów, warsztatów i spotkań – „Bez matematyki kariery nie zrobisz”, pokazy filmów matematycznych, wykłady otwarte z cyklu „Świat jest matematyczny”.
Przypomnijmy, że z inicjatywy trzech pomorskich uczelni Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Pomorskiej w Słupsku Sejmik Województwa Pomorskiego ogłosił Rok 2015 Rokiem Matematyki na Pomorzu. Jest to wydarzenie unikatowe w skali kraju. Przez cały rok 2015 organizowane są wydarzenia, które mają na celu popularyzowanie matematyki oraz zwalczanie negatywnych stereotypów związanych z tą dziedziną nauki. Działania zaplanowane w ramach Roku Matematyki na Pomorzu są skierowane do dzieci, uczniów na wszystkich poziomach edukacji, nauczycieli oraz mieszkańców Pomorza, niezależnie od wieku. Inauguracja Roku Matematyki na Pomorzu odbyła się 21 stycznia 2015 roku na Uniwersytecie Gdańskim.
dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego