fbpx Nagroda Polskiej Akademii Umiejętności dla Profesora Jerzego Limona | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Nagroda Polskiej Akademii Umiejętności dla Profesora Jerzego Limona

Profesor Jerzy Limon z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego został uhonorowany Nagrodą Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Nagroda PAU, ustanowiona w 1908 przez Erazma Jerzmowskiego, nadawana w latach 1915-1938, uchodziła za „polskiego Nobla”. Restytuowana w 2009 roku nadawana jest  za działalność naukową i dobroczynną. Profesor Jerzy Limon został uhonorowany Nagrodą PAU za działania na rzecz odbudowania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Profesor Jerzy Limon –  anglista, teatrolog, literaturoznawca i tłumacz, znany jest przede wszystkim ze swoich działań na rzecz budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Powstanie w Gdańsku Teatru Szekspirowskiego, nawiązującego do pierwszego teatru publicznego w Polsce, który istniał w Gdańsku od początku XVII wieku i funkcjonował przez blisko dwa stulecia, było głównym celem założonej w 1990 roku Fundacji Theatrum Gedanense (prof. Jerzy Limon od początku jest jej prezesem). Uroczyste otwarcie siedziby Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego odbyło się 19 września 2014 roku.

Profesor Jerzy Limon jako naukowiec i wykładowca akademicki jest związany z Uniwersytetem Gdańskim; w ostatnich latach współtworzył nowy kierunek na UG – zarządzanie instytucjami artystycznymi; obecnie jest kierownikiem Katedry Sztuk Scenicznych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Uzasadnienie tegorocznej Nagrody Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich: „Tegoroczny laureat prof. Jerzy Limon, obejmującymi okres 25 lat działaniami, doprowadził do powstania niezwykłego dzieła – Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, nawiązującego do wielkiej tradycji Gdańska, gdzie już cztery wieki temu, w Szkole Fechtunku, pierwszym publicznym teatrze ówczesnej Rzeczypospolitej, grano sztuki Szekspira. Prof. Limon potrafił zespolić lokalne środowisko, a także wybitnych polskich reżyserów i aktorów do wspólnego działania oraz pozyskać przychylność i wsparcie samorządów Województwa Pomorskiego i miasta Gdańska, czego rezultatem jest najbardziej nowoczesny polski teatr, imponujący zarówno wspaniałą architekturą, jak i ogromnymi możliwościami technicznymi”.

Wręczenie nagrody odbyło się 4 maja 2015 roku w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu.

Profesor Jerzy Limon został również uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2006 rok), otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w dziedzinie nauk humanistycznych w 2006 roku, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 roku – również za działalność na rzecz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, otrzymał Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera.

Nagroda im. Erazma i Anny Jerzmanowskich została ustanowiona przez Erazma Jerzmanowskiego w 1908 roku. Wręczana była w latach 1915-1938 za działalność naukową i dobroczynną i nazywana była wówczas „polskim Noblem”. Wskutek drugiej wojny światowej kapitał, z którego była wypłacana, przestał istnieć. W 2008 roku, w stulecie utworzenia funduszu nagrody, udało się ją restytuować jako „Nagrodę PAU im. Erazma i Anny Jerzmanowskich pod patronatem Województwa Małopolskiego”. Dotychczasowymi laureatami nagrody (od 2009 roku) są między innymi: Janina Ochojska-Okońska, prof. Jerzy Nowosielski,  prof. Maciej W. Grabski. Nagroda wręczana jest laureatom w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu.

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Krzysztof Klinkosz