fbpx Enactus World Cup 2014 w Pekinie – studenci UG reprezentowali Polskę | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Enactus World Cup 2014 w Pekinie – studenci UG reprezentowali Polskę

Drużyna Enactus Uniwersytet Gdański, która reprezentowała Polskę podczas światowego finału Enactus World Cup 2014 w Pekinie zakwalifikowała się do 16. najlepszych drużyn na świecie. Studenci rywalizowali z 34 zespołami; zaprezentowali dwa znane w Trójmieście  projekty – Daj odpadom drugą szansę oraz Bo ze wsi.

Drużyna Enactus Uniwersytet Gdański, działająca w ramach Koła Naukowego Strateg, w czerwcu tego roku już po raz 12. zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie Enactus. Dzięki temu studenci Uniwersytetu Gdańskiego reprezentowali Polskę podczas finału Enactus World Cup 2014 w Pekinie. Rywalizowali z  34. najlepszymi zespołami z całego świata i zakwalifikowali się do najlepszych 16. drużyn. Zaprezentowali dwa projekty: Daj odpadom drugą szansę! oraz Bo ze wsi.

To projekty, które trwale wpisały się w krajobraz lokalnych społeczności. Dzięki realizacji projektu Daj odpadom drugą szansę udało się zebrać 140 tysięcy plastikowych butelek i wyprodukować z nich 200 kołder i poduszek, które zostały przekazane pomorskim noclegowniom. Projekt Bo ze wsi pozwolił na stworzenie chętnie odwiedzanych przez mieszkańców Trójmiasta, działających w Gdańsku i Gdyni, bazarów ze zdrową żywnością pochodzącą prosto od lokalnych producentów.

Finał Enactus World Cup 2014 w Pekinie odbył się w dniach 22-24 października 2014 roku.

Enatus (dawniej SIFE – Studenci dla Przedsiębiorczości) to największe na świecie stowarzyszenie łączące świat biznesu ze światem akademickim. Przedstawiciele biznesu oraz środowiska naukowego wraz ze zdolnymi i aktywnymi studentami wspólnie dążą do pobudzenia przedsiębiorczości oraz aktywizacji zawodowej wybranych środowisk. W tym celu, każdego dnia na świecie studenckie zespoły Enactus realizują projekty, które trwale i skutecznie podnoszą jakość życia lokalnych społeczności. Działania zespołów Enactus powinny zaowocować np. powstaniem nowych przedsiębiorstw i poprawą sytuacji materialnej lokalnej społeczności. Projekty realizowane są w ciągu całego roku akademickiego pod okiem opiekunów naukowych i doradców biznesowych. W ramach programu spotykają się liderzy gospodarki, przedstawiciele biznesu oraz środowiska naukowego z liderami przyszłości – zdolnymi i aktywnymi studentami.

- Uczestnictwo w konkursie Enactus World Cup w Pekinie to dla nas ogromne wyróżnienie. Podczas trzech dni konkursu zobaczyliśmy, w jaki sposób pracują nasi rówieśnicy z innych krajów na świecie pomagając tak jak my lokalnym społecznościom. Bardzo ucieszyło nas to, że nasze projekty zyskały uznanie sędziów, dzięki czemu zakwalifikowaliśmy się do szesnastki najlepszych drużyn na świecie  – podsumował  Jakub Pszczoła z Koła Naukowego Strateg.

Opis projektów studentów z UG:

Daj odpadom drugą szansę! - projekt, który miał na celu promowanie ekologicznych postaw wśród mieszkańców Trójmiasta poprzez wskazanie, że mogą one mieć ekonomiczną wartość. Dzięki kampanii edukacyjnej połączonej ze zbiórką butelek PET przeprowadzonej w gdańskich szkołach podstawowych drużynie Enactus UG udało się zebrać 140 tysięcy plastikowych butelek. Butelki zostały przetworzone na poliestrowe wypełnienie, wykorzystane do produkcji 200 kołder oraz poduszek. które zostały przekazane pomorskim noclegowniom.

Bo ze wsi – projekt mający na celu pomoc lokalnym rolnikom oraz producentom zdrowej żywności w sprzedaży ich produktów bez udziału pośredników oraz promowanie zdrowego stylu życia. We współpracy z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym w Gdyni oraz Halą Olivia w Gdańsku studenci z Koła Naukowego Strateg stworzyli bazary z niskoprzetworzoną żywnością, dzięki którym kilkunastu wystawców podniosło swoje dochody. Bazar BoZeWsi w Gdyni oraz Gdański Bazar Natury odbywa się co tydzień w czwartek w godzinach 14:00-19:00 w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni oraz w Hali Olivia w Gdańsku. Więcej informacji o Bazarze Bo Ze Wsi można znaleźć na facebook.com/bozewsi. Projekt ten ma również na celu edukację przedszkolaków z zakresu zdrowej żywności. W sopockich przedszkolach zespół Enactus założył ogródki warzywne, w których dzieci mogą same uprawiać warzywa.

dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
fot.Tomasz Duda