fbpx Urodziny Akcji Bałtyckiej | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Urodziny Akcji Bałtyckiej

Już od 54. lat, każdej wiosny i jesieni zespół ornitologów Akcji Bałtyckiej prowadzi badania naukowe ptaków wędrujących przez polskie wybrzeże. Ludzie Akcji Bałtyckiej to głównie pracownicy i doktoranci Stacji Badania Wędrówek Ptaków Wydziału Biologii UG.

Wędrówki ptaków to jeden z  fenomenów natury. Ludzie od dawna zazdrościli skrzydlatym wędrowcom ich zdolności lotu a także wytrzymałość i umiejętność odnajdywania drogi. Wielu starało się poznać i zrozumieć mechanizmy corocznych ptasich migracji. Na początku lat 60-tych grupka takich zapaleńców po raz pierwszy rozstawiła sieci ornitologiczne nad Bałtykiem, dając początek jednej z najdłużej trwających na świecie akcji obrączkowania ptaków –Akcji Bałtyckiej. Co roku, wiosną i jesienią, Akcja prowadzi badania naukowe ptaków wędrujących przez polskie wybrzeże. Są one obrączkowane i mierzone, określa się ich kondycję oraz orientację w przestrzeni już od ponad pięćdziesięciu lat!

Tegoroczne urodziny Akcji zorganizowano w dniach 13 i 14 września, w obozie na Mierzei Wiślanej. Fotorelacja na stronie: http://akbalt.ug.edu.pl/galeria/54.%20Urodziny%20Akcji%20Baltyckiej

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Krzysztof Klinkosz
Treść wprowadzona przez: Krzysztof Klinkosz