Wybór premiera Donalda Tuska na to prestiżowe stanowisko to szczególny powód do dumy dla Uniwersytetu Gdańskiego. Pan premier jest absolwentem naszej uczelni. Ukończył studia historyczne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Nasi absolwenci naprawdę zmieniają świat!
Premier Rzeczpospolitej Polskiej Donald Tusk został wybrany nowym przewodniczącym Rady Europejskiej na posiedzeniu 30 sierpnia 2014 roku. Stanowisko obejmie 1 grudnia 2014 roku. Przedstawiając nowego przewodniczącego RE, obecny – Herman Van Rompuy – zaznaczył, że Donald Tusk jest mężem stanu dla Europy. Na tym samy posiedzeniu wybrano także nową szefową unijnej dyplomacji, która została Federica Mogherini, minister spraw zagranicznych Włoch.
„Polskie dziedzictwo, jego doświadczenie, mogą stać się bardzo istotnym źródłem energii, której UE potrzebuje i będzie potrzebowała w przyszłości bardziej niż kiedykolwiek wcześniej (…) Przychodzę do Brukseli z kraju, który głęboko wierzy w sens zjednoczonej Europy. 80 proc. moich rodaków głęboko wierzy w sens Unii Europejskiej i nie szuka alternatywy” – powiedział premier Donald Tusk po wyborze na nowego przewodniczącego Rady Europejskiej.
Premier Donlad Tusk urodził się 22 kwietnia 1957 roku w Gdańsku. Ukończył studia historyczne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Na UG uczestniczył w tworzeniu Studenckiego Komitetu Solidarności. Współpracował z Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża. Był również współtwórcą Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Gdańsku, szefem „Solidarności” w Wydawnictwie Morskim oraz dziennikarzem wydawanego przez związek tygodnika „Samorządność”. Przez siedem lat utrzymywał się z pracy fizycznej w spółdzielni „Świetlik”. W wyborach w roku 1997 otrzymał mandat senatora z ramienia Unii Wolności. Został wicemarszałkiem Senatu IV kadencji. Był także wicemarszałkiem Sejmu IV kadencji w latach 2001-2005. Poseł na Sejm I, IV, V, VI i VII kadencji. Od kwietnia 2003 roku przewodniczący partii Platforma Obywatelska. Żonaty. Ma dwoje dzieci: córkę Katarzynę i syna Michała (https://www.premier.gov.pl/ludzie/donald-tusk.html).
Absolwenci Uniwersytetu Gdańskiego zmieniają świat! Od początku istnienia uczelni Uniwersytet Gdański ukończyło około 150 tysięcy absolwentów. Są wśród nich wybitni naukowcy i osoby odgrywające pierwszoplanową rolę w życiu kulturalnym, społecznym i politycznym kraju, a także wielu młodych ludzi, którzy z powodzeniem rozpoczęli po studiach na Uniwersytecie Gdańskim zawodową karierę. Osiągnięciami swoich absolwentów może pochwalić się każdy z wydziałów UG (niektóre z nich prezentują dokonania swoich absolwentów na stronach internetowych). Nie sposób wymienić chociażby niewielkiej części z nich, ale są w tym gronie także ci najbardziej znani. Z Uniwersytetem Gdańskim związani są prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwsze Damy RP: student – Aleksander Kwaśniewski i jego żona Jolanta Kwaśniewska, absolwentka uczelni. Zamieszkały kilkaset metrów od kampusu oliwskiego doktor honoris causa UG – Lech Wałęsa, obecnie jest doradcą JM Rektora UG. Pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego był Prezydent Lech Kaczyński, a Pierwsza Dama RP Maria Kaczyńska – absolwentką uczelni. Absolwentami Uniwersytetu Gdańskiego są także premierzy Rzeczypospolitej Polskiej obecny – Donald Tusk i były – Jan Krzysztof Bielecki. Wielu absolwentów UG odgrywa pierwszoplanową rolę w życiu społeczno-politycznym kraju (w roli parlamentarzystów i członków rządu) oraz naszego regionu (prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz wojewodowie). Wśród nich są między innymi Marek Biernacki, Anna Fotyga, Adam Giersz, Maciej Grabowski, Mirosław Gronicki, Janusz Kaczmarek, Wojciech Książek, Jan Kuligowski, Janusz Lewandowski, Maciej Łopiński, Sławomir Nowak, Jarosław Sellin, Marek Zdrojewski. Absolwentami UG byli także Przemysław Gosiewski, Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki i Aleksander Szczygło. W gronie absolwentów UG są także znani naukowcy, w tym profesorowie Maciej Żylicz i Grzegorz Węgrzyn, a także ekonomiści, między innymi profesorowie Dariusz Filar, Leszek Pawłowicz, Anna Zielińska-Głębocka. Wielu z nich pełni znaczące funkcje w gospodarce i naukowych gremiach. Zdobywają prestiżowe nagrody, między innymi Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz najważniejszą na Pomorzu – Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Dyplomem gdańskiej uczelni legitymują się także znani artyści, między innymi pisarze Stefan Chwin i Paweł Huelle, reżyserzy – Krzysztof Babicki i Maciej Dejczer, sportowcy – Monika Pyrek oraz dziennikarze, na przykład Tomasz Wołek. Aneta Kręglicka, zdobywając w 1989 roku tytuł Miss Świata, stała się najpiękniejszym ambasadorem Uniwersytetu Gdańskiego.
Wielu absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego utrzymuje kontakt z uczelnią poprzez działalność w dwóch stowarzyszeniach. Jedno z nich to Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego, które powstało w 1999 roku z inicjatywy absolwentów Wydziału Prawa i Administracji UG. Drugie, to powołane w 1949 roku Stowarzyszenie Absolwentów Wyższej Szkoły Handlu Morskiego, Wyższej Szkoły Ekonomicznej i Wydziałów Ekonomicznych Uniwersytetu Gdańskiego.
Dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
Fot. Tomasz Hutel