Olbrzymim zainteresowaniem gości Pikniku na Zdrowie cieszyło się stoisko zespołu prof. Michała Obuchowskiego, z Zakładu Bakteriologii Molekularnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Mimo nienajlepszej aury wiele osób chciało zapoznać się z pracami zespołu, czy też skorzystać z bezpłatnych testów na obecność Helicobacter pylori.
Piknik tradycyjnie odbył się w parku przy rektoracie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w tegorocznej edycji po raz pierwszy uczestniczyli w nim przedstawiciele MWB. Prof. Michał Obuchowski z zespołem przedstawiał postęp prac nad tworzeniem jadalnej szczepionki przeciwko H.pylori. Bakteria ta osiedla się w warstwie śluzowej żołądka. Uważa się że H. pylori jest odpowiedzialna za 80% przypadków zapalenia żołądka (które może prowadzić do raka żołądka) oraz 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy.
Szacuje się, że w Polsce zakażonych jest nawet 84% osób dorosłych i 32% dzieci i młodzieży. W chwili obecnej z zakażeniami walczy się stosując skomplikowaną terapię antybiotykową, która i tak nie zapobiega ponownemu zakażeniu. Jeszcze nikt nie opracował szczepionki, przeciwko tej bakterii.
Goście stoiska zainteresowani byli również bezpłatnymi testami na obecność H.pylori, nie zabrakło również zdrowych przekąsek a także czegoś słodkiego.
Prace, które prowadzi zespół prof. Michała Obuchowskiego realizowane są w Międzyuczelnianym Wydziale ł Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (MWB UG i GUMed) wspierane są m.in. w ramach projektu MOBI4 Health. Projekt, trwający w sumie 42 miesiące, finansowany jest z w ramach 7. Programu Ramowego UE, jego budżet to ponad 5,2 mln euro. MOBI4Health przyczynia się do powstania nowych technologii i produktów biotechnologicznych służących życiu i zdrowiu człowieka oraz środowisku.
Tekst i zdjęcia:
Krzysztof Klinkosz
Biuro Promocji UG