Od 31 marca do 4 kwietnia na Uniwersytecie Gdańskim odbywać się będą Dni Fińskie. Prezentowane będą: będzie literatura, kultura czy społeczeństwo tego skandynawskiego państwa. Organizatorzy chcą także poszukać nowych możliwości współpracy pomiędzy Polską a Finlandią.
INFORMACJA ORGANIZATORÓW:
Organizacją Dni Fińskich Katedra Skandynawistyki UG chce zapoczątkować dyskusję nad planowanym wprowadzeniem do swojego programu kształcenia opartych na profesjonalnej znajomości języka fińskiego studiów dotyczących Finlandii. Na przykładzie Trójmiasta, które coraz silniej wiąże się z społecznie i biznesowo z Finlandią, chcemy pokazać, że takie kierunki są potrzebne i strategicznie ważne, podobnie jak sama znajomość języka fińskiego. Mamy nadzieję na zaangażowanie przedstawicieli fińskich firm działających w Polsce w dialog na temat optymalnego profilu absolwenta naszych studiów. Zdobyta w ten sposób wiedza pozwoli na stworzenie innowacyjnego programu nauczania.
5 intensywnych fińskich dni
Wydarzenie zostało podzielone na kilka kategorii, które umożliwią prowadzenie żywej i owocnej dyskusji. Dwa pierwsze dni mają na celu przedstawienie perspektyw budowania więzi między Polską i Finlandią, kolejne natomiast skupić się na prezentowaniu literatury kraju, jego kultury oraz społeczeństwa. Dla studentów i absolwentów jednym z najważniejszych aspektów poruszonych w trakcie wydarzenia będzie aspekt biznesowy. Uczestnicy będą mieli okazję posłuchać przedstawicieli trójmiejskich firm o fińskich korzeniach, o tym co jest istotne w prowadzeniu ich biznesu i co mogą zaoferować przyszłym absolwentom. – Dni Fińskie to już drugie, po zorganizowanej przez nas na początku marca wystawie „Finlandia. Ludzie. Kultura. Natura.”, wydarzenie promujące Finlandię, w którym mamy przyjemność uczestniczyć w tym roku. Naszą aktywnością chcemy przybliżać mieszkańcom Trójmiasta wiedzę o tym kraju, a jednocześnie pokazywać im, że utrzymywanie relacji z fińskimi firmami jest korzystne z punktu widzenia kariery zawodowej. Tym bardziej że takie firmy jak Kemira dostrzegają potencjał w prowadzeniu swojego biznesu w Polsce – mówi Arkadiusz Rochowczyk, dyrektor zarządzający Kemiry. Warto nadmienić, że wystawa „Finlandia. Ludzie. Kultura. Natura.” będzie prezentowana również podczas Dni Fińskich w budynku Wydziału Filologicznego UG (hol na parterze).
Poznaj kulturę
W trakcie Dni Fińskich oprócz prowadzonych dyskusji na temat zasadności otwierania nowego kierunku, omawiania aspektów politycznych czy ekonomicznych, przybliżana zostanie literatura oraz kultura Finlandii. Goście będą mieli okazję posłuchać wykładów o literaturze współczesnej, najnowszym kinie fińskim (jak i obejrzeć same filmy) oraz sztuce – rzeźbie malarstwie czy współczesnej sztuce fińskiej Laponii. Dni Fińskie to wydarzenie otwarte dla wszystkich zainteresowanych, szczególnie studentów i przyszłych studentów, dla których planuje się otwarcie nowego kierunku studiów. A może to być po prostu szansa, żeby dowiedzieć się więcej o tym wciąż mało popularnym kraju. – Dla Finlandii Polska to wciąż nieodkryta ziemia i odwrotnie. Zainicjowanie dyskusji na temat utworzenia nowego kierunku studiów jest bardzo istotne. Tym sposobem poszerzymy możliwości kształcenia, tworzymy nowe zasoby wiedzy oraz dbamy o interesy obywateli fińskich, bo ich samych, jak i ich rodzimych firm na Pomorzu jest coraz więcej – mówi Konsul Honorowy Grzegorz Brzostowski.
Dni Fińskie zostały objęte patronatem honorowym przez Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr. hab. Bernarda Lammka oraz Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza, a partnerami wspierającymi są Fundacja Naukowa Norden Centrum, Swedish Institute, Scandinavian Chamber of Commerce, firmy Kemira i Metsä oraz Fińska agencja wymiany akademickiej Cimo. Wydarzenia Dni Fińskich będą w większości prowadzone w języku angielskim, oprócz niektórych wykładów z kultury, historii i literatury fińskiej w poniedziałek i piątek.
Wszystkie wydarzenia Fińskich Dni w Gdańsku odbędą się na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie, Wydział Filologiczny, ul. Wita Stwosza 55.