fbpx Akademickie Archiwum Pandemii Covid-19 | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Akademickie Archiwum Pandemii Covid-19

Projekt Akademickiego Archiwum Pandemii COVID-19 powstał w celu udokumentowania doświadczeń społeczności Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie trwającego globalnego kryzysu. Z Twoją pomocą udokumentujemy codzienne doświadczenia: na kampusie, w laboratorium, w terenie, w domu lub w innym miejscu. Archiwum pandemii będzie zbiorem i zapisem tego, czego byliśmy świadkami, czego doświadczyliśmy i jak zareagowaliśmy na ten kryzys.

Społeczność Uniwersytetu Gdańskiego - badacze, wykładowcy, studenci, pracownicy administracji, absolwenci i inni - przeżywamy nagłe, zmieniające świat wydarzenie: pandemię COVID-19.

Nasze działania w walce z pandemią przyjmują różne formy. Od współpracy i rozwijania badań naukowych na temat wirusa, poprzez nauczanie i uczenie zdalne, utrzymanie ciągłości pracy Uniwersytetu, aż do znajdowania kreatywnych sposobów na zachowanie spokoju, bezpieczeństwa i nadziei.

Za kilka lat historycy, przyszli studenci i naukowcy, lekarze i socjolodzy, administratorzy Uniwersytetu i inni będą chcieli zrozumieć i dowiedzieć się, jak nasza społeczność zareagowała na pandemię COVID-19. Jak mogliśmy się przed nią bronić?

Projekt Archiwum Pandemii został zainicjowany przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w celu udokumentowania doświadczeń polskiego społeczeństwa związanych z tym wydarzeniem. Archiwum Pandemii to sposób na gromadzenie i zapisywanie tego, czego byliśmy i jesteśmy świadkami, czego doświadczyliśmy i jak zareagowaliśmy na ten kryzys.

Chcesz, aby następne pokolenia dowiedziały się, jak żyliśmy w czasie pandemii wywołanej koronawirusem? Jak zmienił on nasze codzienne zwyczaje, postrzeganie świata i nas samych? Jakie przeobrażenia wymusiła epidemia i w jaki sposób się do nich dostosowaliśmy? Co nas martwiło, a co cieszyło w tym trudnym czasie? Jakie mieliśmy rozterki, wątpliwości, obawy, a co dawało nam nadzieję? W jaki sposób przetrwaliśmy?

Zadbaj o to i przekaż nam swoje relacje i materiały, które będą bezcennym źródłem dla kolejnych pokoleń. W Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego staną się one częścią ogólnopolskiego zbioru archiwalnego, dokumentującego losy naszego kraju w tym trudnym czasie.

Jeżeli mają Państwo pytania lub są zainteresowani donacją Akademickiego Archiwum Pandemii Covid19, prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 58 523 23 27 lub 725 991 072 korespondencyjny, mailowy archiwum@ug.edu.pl, monika.pluciennik@ug.edu.pl lub osobisty w siedzibie Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego 8, wejście w budynku Neofilologii – poziom -1. Czynne w dni powszednie od 8:00 do 16:00.

Kierownik Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego

dr Monika Płuciennik