fbpx Quiz Wiedzy o Szczepionkach STARBIOS2 | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Quiz Wiedzy o Szczepionkach STARBIOS2

dr Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Bażyńskiego 8
80-309 Gdańsk-Oliwa
tel. (+58) 523 25 84
e-mail: prasa@ug.edu.pl
Gdańsk, 19.03.2018 r.

INFORMACJA PRASOWA

39 uczniów z 13 szkół średnich województwa pomorskiego, wyłonionych w eliminacjach, weźmie udział w finale Quizu Wiedzy o Szczepionkach STARBIOS2 przygotowanym przez zespół naukowców z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Uczniowie, którzy pod opieką nauczycieli przyjadą z Czerska, Nowego Dworu Gdańskiego, Kartuz, Bolesławowa oraz Gdańska i Gdyni, będą rozwiązywać zadania z zakresu nauk biologicznych i biotechnologicznych poruszające tematykę szczepionek. Na finał konkursu zapraszamy we wtorek 20 marca 2018 o godz. 14. do auli Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii (Kampus Oliwa, ul.  Abrahama 58, Gdańsk).

Uniwersytet Gdański przystąpił do projektu STARBIOS 2 (Structural Transformation to Attain  Responsible BIOSciences), który prowadzony jest w ramach programu Horizon 2020. Jego ideą jest opracowanie i wdrożenie w wybranych instytucjach naukowych prowadzących badania w dziedzinie szeroko rozumianych nauk biologicznych, chemicznych i biotechnologicznych indywidualnych planów działania, umożliwiających zmiany strukturalne w zakresie odpowiedzialnych badań i innowacji. Jedną z przyjętych metod jest upowszechnienie wiedzy o odpowiedzialnych badaniach i innowacjach, w tym również o szczepieniach wśród naukowców i studentów, ale również wśród społeczeństwa, a zwłaszcza młodzieży szkół średnich, która posiada już wiedzę związaną z naukami ścisłymi i ma świadomość jak ważne jest prowadzenie badań i wprowadzanie innowacji w odpowiedzialny sposób Jedną z najlepszych form popularyzowania nauki są konkursy wiedzy związanej z poszczególnymi działami nauki.

Na taki konkurs z zakresu nauk biologicznych i biotechnologicznych w obszarze wiedzy o immunologii i szczepionkach Uniwersytet Gdański zaprosił uczniów szkół średnich województwa pomorskiego. Rywalizacja została podzielona na dwa etapy – szkolny i centralny. Naukowcy z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed przygotowali testy i pytania otwarte. W skład komisji przygotowującej zadania oraz sprawdzającej rozwiązania wchodzą: prof. dr hab. Bogusław Szewczyk – kierownik Zakładu Szczepionek Rekombinowanych, MWB UG i GUMed, dr Ewelina Król – adiunkt w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych, MWB UG i GUMed oraz dr Andrea Lipińska – adiunkt w Zakładzie Biologii Molekularnej Wirusów, MWB UG i GUMed.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe: cyfrowy aparat fotograficzny (ufundowany przez Rektora UG dr hab. Jerzego P. Gwizdałę, prof. nadzw.), okulary wirtualnej rzeczywistości „Oculus rift” z zestawem gier oraz smartwatch, a także nagrody finansowe i upominki. Natomiast dla wszystkich uczestników finału organizatorzy przygotowali specjalny wykład w technologii 3D pt. „W świecie białek. Zależności między strukturą a funkcją”, który wygłosi dr Szymon Ziętkiewicz, a także zwiedzanie wydziału wraz z częścią laboratoryjną oraz poczęstunek.

Finał quizu rozpocznie się w Uniwersytecie Gdańskim podczas Targów Akademia 2018 - 20 marca 2018 o godz. 11.00 w auli Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Zapraszamy Państwa na wręczenie nagród o godz. 14.00. Po uroczystości będzie możliwość porozmawiania z naukowcami – ekspertami w zakresie szczepionek i immunologii.

Więcej informacji: http://www.starbios.ug.edu.pl/edukacja/quiz/