Kierownik Zakładu Antropologii Społecznej
czwartek 14.45-16.15
Cezary Obracht-Prondzyński, prof. zw. dr hab., socjolog, antropolog, historyk. Pracuje w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa, gdzie jest kierownikiem Zakładu Antropologii Społecznej, a w latach 2005-2012 był dyrektorem tegoż Instytutu. Zainteresowania badawcze dotyczą głównie problematyki mniejszości narodowych i etnicznych, kulturowych problemów współczesności, kultury Kaszub i Pomorza, polityki regionalnej. Jest autorem lub współautorem 30 książek, redaktorem lub współredaktorem ponad 20, autorem kilkuset artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych.
W latach 1995-2000 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Pomerania”. Jest współzałożycielem a obecnie prezesem Instytutu Kaszubskiego oraz członkiem kliku innych towarzystw naukowych:, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (członek Zarządu Głównego). Ponadto jest animatorem kultury oraz członkiem kilku organizacji społecznych, w tym przede wszystkim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Pełni społecznie funkcje w kilku radach muzealnych (Wejherowo, Bytów, Słupsk) oraz w Radzie Programowej Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Jest też przewodniczącym Rady Fundacji Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego oraz Rady Fundacji „Ośrodek Badań i Analiz Społecznych” w Gdańsku.
prof. zw. dr hab Cezary Obracht-Prondzyński jest historykiem, socjologiem i antropologiem. Urodził się w Bytowie w 1966 r. Tu ukończył Liceum Ogólnokształcące (1985) i tu nadal mieszka. Studia historyczne odbył na Uniwersytecie Gdańskim, kończąc je w 1990 r. W latach 1994-1997 był słuchaczem Studium Doktoranckiego Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie obronił pracę doktorską napisaną pod kierunkiem prof. Józefa Borzyszkowskiego pt. „Jan Karnowski jako pisarz, polityk i działacz regionalny” (wydana drukiem).
Od 1989 r. pracuje na Uniwersytecie Gdańskim, od początku w Instytucie Filozofii i Socjologii (obecnie Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa), gdzie jest kierownikiem Zakładu Antropologii Społecznej, a w latach 2005-2012 był dyrektorem tegoż Instytutu. Od 2003 r. pracuje też w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, gdzie pełni funkcję Prorektora ds. Kształcenia i Nauki.
W 1992 r. odbył półroczny staż naukowy w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, w listopadzie 1993 r. miesięczny staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli (europejska polityka regionalna oraz ochrona praw mniejszości narodowych i etnicznych), a w 2001 r. przez miesiąc był na stypendium w Instytucie Herdera w Marburgu.
W styczniu 2003 r. pomyślnie zaliczył kolokwium habilitacyjne na Wydziale Nauk Społecznych UAM w Poznaniu na podstawie książki pt. Kaszubi – między dyskryminacją a regionalną podmiotowością. W maju 2003 r. Centralna Komisja do spraw Stopni i Tytułów Naukowych zatwierdziła stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie socjologii.
W 2012 uzyskał tytuł prof. w zakresie nauk humanistycznych.
Jest promotorem siedmiu prac doktorskich oraz kierownikiem kilku projektów badawczych realizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej we współpracy z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową oraz IFSiD UG (Poszerzenie pola kultury. Diagnoza potencjału sektora lata 2011-12; Punkty styczne: między kulturą a praktyką (nie)uczestnictwa lata 2013-14; Kulturalna hierarchia. Nowe dystynkcje i powinności w kulturze a stratyfikacja społeczna lata 2015-16). Jest też kierownikiem naukowym w projekcie Gniazdo gryfa. Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury (grant Instytutu Kaszubskiego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki lata 2015-2020) oraz jednym z trzech wykonawców w projekcie Historia Kaszubów w dziejach Pomorza (grant Instytutu Kaszubskiego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki lata 2014-2019).
Jest autorem lub współautorem ponad 30 książek, redaktorem lub współredaktorem ponad 20, autorem kilkuset artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych etc.
Zainteresowania badawcze dotyczą głównie problematyki mniejszości narodowych i etnicznych, wielokulturowości, kulturowych problemów współczesności, kultury Kaszub i Pomorza, polityki regionalnej, samorządności, pamięci społecznej etc.
Ma również bogate doświadczenia zawodowe, publiczne i społeczne poza środowiskiem naukowym. Pracował jako nauczyciel (przez rok), następnie w latach 1991-1996 był zatrudniony w Gabinecie Wojewody Gdańskiego, gdzie odpowiadał za kontakty z samorządami oraz współpracę regionalną (prowadził m.in. sekretariat Rady Regionalnej Pomorza Nadwiślańskiego). Był też członkiem Zespołu ds. Kształcenia Kadr dla Administracji działającego przy Radzie ds. Reform Ustrojowych Państwa przy Premierze J. Buzku (lata 1997-1998).
W lipcu 1991 roku odbył staż w Niemieckiej Fundacji Stosunków Międzynarodowych w Berlinie i Hanowerze, a w latach 1993-2000 brał udział i organizował spotkania stypendystów Europejskiej Fundacji im. Roberta Schumanna. Przez szereg lat współpracował z Landeszentrale für Politische Bildung landu Meklemburgia – Pomorze Przednie, współorganizując szereg seminariów i spotkań w Polsce czy w Niemczech.
W latach 1991-1993 był dyrektorem Biura Senatorskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a w latach 1995-2000 pełnił obowiązki redaktora naczelnego miesięcznika „Pomerania”.
Jest osobą aktywną publicznie, współpracującą z różnymi gremiami, stowarzyszeniami i instytucjami. Jest m.in. członkiem kliku towarzystw naukowych: Instytutu Kaszubskiego (współzałożyciel i od 2015 r. prezes), Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (członek Zarządu Głównego oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XVI Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego, który odbędzie się we wrześniu 2016 roku w Gdańsku). Członkiem kilku komitetów redakcyjnych i rad naukowych czasopism.
Ponadto jest animatorem kultury oraz członkiem kilku organizacji społecznych, w tym przede wszystkim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Pełnił lub pełni nadal społecznie funkcje w kilku radach muzealnych (Wejherowo, Bytów, Słupsk, Chojnice) oraz w Radzie Programowej Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku i w Radzie Fundacji „Wspólnota Gdańska”. Jest też przewodniczącym Rady Fundacji Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego oraz Rady Fundacji „Ośrodek Badań i Analiz Społecznych” w Gdańsku. Przez szereg lat był członkiem Rady Programowej Fundacji „Pogranicze – Sztuk – Kultur – Narodów” w Sejnach (lata 1992-2002). Ostatnio został członkiem Rady Programowej Obszaru Metropolitarnego.
Ponadto jest ekspertem Komisji Wspólnej Rządu oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych, członkiem Pomorskiego Forum Terytorialnego (ustawowo powołane ciało doradcze Marszałka Województwa Pomorskiego w zakresie polityki regionalnej), członkiem Kapituły Nagrody im Gerarda Labudy. Uczestniczył w pracach nad foresightem regionalnym: Pomorze 2030 – scenariusze rozwoju i kluczowe technologie oraz nad strategią rozwoju województwa Pomorze 2020, bierze udział w Pomorskiej Sieci Dialogu (w ramach projektu: Wzorcowy System Regionalny Monitoringu Jakości Usług Publicznych i Jakości życia) oraz w Pomorskiej Sieci Tematycznej ds. wysokiego poziomu zatrudnienia. Członek zespołów przygotowujących strategie Lokalnej Grupy Rybackiej „Północne Kaszuby” oraz LGD Fundacji „Partnerstwo Dorzecze Słupi”
W lokalnym środowisku bytowskim od początku jest stałym współpracownikiem „Kuriera Bytowskiego”, uczestniczy w pracach Zespołu Negocjacyjnego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Bytów, pełni funkcję przewodniczącego Kapituły Konkursu im. Jana Bauera na Społecznika Roku i Organizacji Pozarządowej Roku, bierze udział cyklicznie jako recenzent w Konkursie im. Szymona Krofeya na najlepszą pracę magisterską/doktorską o ziemi bytowskiej. Był też Przewodniczącym Społecznego Komitetu Upamiętnienia Społeczności Żydowskiej Ziemi Bytowskiej, 2013
Był pomysłodawcą i współorganizatorem Pomorskiego Forum Animatorów Kultury (I – 1999, II – 2000, III – 2001) oraz Bytowskiego Forum Animatorów Kultury (I edycja – listopad 2013, II edycja – wrzesień 2014, III edycja – wrzesień 2015). Był też współorganizatorem I Metropolitarnego Forum Edukacji Kulturalnej, Gdańsk, wrzesień 2014 oraz inicjatorem i organizatorem dwóch cyklów spotkań (po 5) w ramach Pomorskiej Debaty o Kulturze (2013-2014)
Aktualnie uczestniczy w projekcie: Migranci/tki na rzecz integracji w województwie pomorskim (org. Centrum Wspierania Imigrantek i Imigrantów w Gdańsku) oraz w procesie tworzenia miejskiej polityki migracyjnej w Gdańsku. Od szeregu lat jest też członkiem zespołu programującego Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego
W 1995 otrzymał nagrodę Fundacji „POLCUL” za pracę społeczną i kulturalną na Pomorzu, a w 2004 Nagrodę i Medal im Zygmunta Glogera.
Towarzystwa naukowe:
Komitety redakcyjne:
Inne:
Recenzent:
Pozostałe:
1990 Nagroda Fundacji im. Edmunda Borzyszkowskiego (na czele jury oceniającego stał prof. Gerard Labuda) za pracę magisterską pt. Kapitalizacji rolnictwa w dobrach drobnoszlacheckich na Pomorzu na przykładzie wsi Borzyszkowy
1995 i 1996 wyróżnienie w ramach XII i XIII Nagród im. Aleksandra Majkowskiego za działalność w dziedzinie krajoznawstwa i turystyki (Wydział Kultury, Nauki i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku)
1997 Nagroda Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej POLCUL FOUNDATION za pracę społeczną i kulturalną na Pomorzu
1999 książka Jan Karnowski (1886-1939) – pisarz, polityk i kaszubsko-pomorski działacz regionalny, wyd. Instytut Kaszubski, Gdańsk 1999 była nominowana do Pomorskiej Nagrody Artystycznej
2003 Nagroda Rektora UG II stopnia za książki Kaszubi. Między dyskryminacją a regionalną podmiotowością oraz Ku samorządnemu Pomorzu. Szkice o kształtowaniu się ładu demokratycznego
2004 III Nagroda i Medal im. Zygmunta Glogera za szczególne zasługi w badaniu, ochronie i rozwoju kultury
2005 Odznaka Honorowa „Pieczęć Świętopełka Wielkiego” klasy złotej za zasługi w działalności Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
2007 Nagroda Rektora UG I stopnia za książkę Zjednoczeni w idei. Pięćdziesiąt lat działalności Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
2009 Wyróżnienie na X Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina 2009” za książkę Kaszubskich pamiątek skarbnice
2009 Odznaka Honorowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Bardzo wysoko cenię sobie nagrody „Florianów” (nawiązujące do postaci Floriana Znanieckiego), przyznawane w demokratycznym głosowaniu przez studentów kierunku socjologia w IFSiD UG. W minionych latach otrzymałem kilkakrotnie to wyróżnienie w różnych kategoriach, np. „Pragma-Florian”, a w 2010 roku najwyższe wyróżnienie „Florian Florianów”. Są one wyrazem uznania dla pracy i działalności w ramach IFSiD ze strony studentów.
Projekty badawcze
Socjologia etniczności, w tym: mniejszości narodowe i etniczne we współczesnej Polsce i Europie; stosunki etniczne na Pomorzu; stosunki polsko-niemieckie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji pomorskiej
Wielokulturowość, socjologia kultury, socjologia pogranicza
Problematyka edukacyjna, w tym edukacja międzykulturowa, etniczna i regionalna
Kaszubi – ich tożsamość, kultura, historia
Historia i kultura Pomorza XIX i XX wieku
Andragogika i animacja kultury
Biografistyka
Historia idei
Muzealnictwo na Pomorzu
Samorząd, idea samorządności, demokracja lokalna, małe społeczności
Regionalizm, polityka regionalna i lokalna, ruchy regionalne w Polsce i Europie, w tym także kaszubsko-pomorski ruch regionalny – organizacje, idee, liderzy
Problemy współczesnego swiata
I. Autorstwo książek
I.Redakcja naukowa
Najważniejsze artykuły w pracach zbiorowych:
Konferencje, seminaria, warsztaty, debaty… to chleb powszedni badaczy społecznych. Samych referatów konferencyjnych doliczyłem się ponad 150. Kilka przykładów z ostatnich lat poniżej: